️ 𝗔𝘇 𝗘𝗨 𝗺𝗮́𝗿 𝗻𝘆𝗶́𝗹𝘁𝗮𝗻 𝘃𝗮́𝘀𝗮́𝗿𝗼𝗹 𝘀𝘇𝗮𝘃𝗮𝘇𝗮́𝘀𝗼𝗸𝗮𝘁, 𝗲́𝘀 𝗲𝘇 𝘀𝗲𝗺 𝘃𝗲𝗿𝗶 𝗸𝗶 𝗮 𝗯𝗶𝘇𝘁𝗼𝘀𝗶́𝘁𝗲́𝗸𝗼𝘁? - Moldova kényes helyzete

Moldova 20.-án vasárnap választ és szavaz. A sok szempontból sorsdöntő voksoláson 11 jelölt indul az ország vezetését jelentő posztért, valamint népszavazást is tartanak az EU csatlakozásról. Ebben elvileg semmi meglepő sincs, élnek a "demokrácia" adta lehetőségekkel. De nézzünk kicsit a dolgok mögé, mindig ott bújik meg a gyomorforgató részlet......

Moldova, különösen az orosz-ukrán háború kitörése óta egyszerre kulcsfontosságú terület, és egyben relatív ütközőzóna is kelet és nyugat között. A Romániával és Ukrajnával szomszédos ország "része" Transzisztria régiója is. Moldova 1991-ben kiáltotta ki függetlenségét és ezzel egyidőben az ország észak-keleti területe, Transzisztria (Dnyeszter menti Köztársaság) de facto levált Moldováról és orosz párti vezetést választott. A felet e területet sosem ismerték el egymás felé, azaz Oroszország befolyást gyakorol a régióban, több ezres haderőt állomásoztat Transzisztriában. Ugyanakkor Moldova szintén úgy tekint az észak-keleti régiójára mint saját, oszthatatlan területre. Nos ebben a jelenleg is fennálló helyzetben lesznek választások vasárnap.

Moldova 2022 tavaszán adta be Európai Uniós csatlakozási kérelmét, akkor a prognózis szerint 2030-ra várták az ország csatlakozását. Időközben a folyamat felgyorsítását szorgalmazta az EU, és az ehhez szükséges reformokat sürgette Moldovában. De a háttérben más érdekek játszanak szerepet. Az EU kapva kap az alkalmon, hogy borsot törhessen Putyin orra alá, ezért a többi csatlakozni kívánó országhoz képest nagyobb engedményeket biztosítottak Moldova számára. Természetesen ebben kiváló partner volt Moldova jelenlegi, erősen EU párti vezetése is.

Az események itt billennek át a kétszínűségből a nyílt "demokrácia" vásárlásba. A minap Ursula van de Minek asszony és Maia Sandu hivatalban lévő moldovai elnök sajtótájékoztatót tartott ahol igen megdöbbentő kijelentéseket csempésztek a tájékoztató szövegbe. Idézzük csak fel egy pillanatra:

"..... 𝙠𝙤̈𝙯𝙤̈𝙨 𝙨𝙖𝙟𝙩𝙤́𝙩𝙖́𝙟𝙚́𝙠𝙤𝙯𝙩𝙖𝙩𝙤́𝙣 𝟭,𝟴 𝙢𝙞𝙡𝙡𝙞𝙖́𝙧𝙙 𝙚𝙪𝙧𝙤́𝙨 𝙗𝙚𝙧𝙪𝙝𝙖́𝙯𝙖́𝙨𝙩 𝙞́𝙜𝙚́𝙧𝙩 𝙈𝙤𝙡𝙙𝙤𝙫𝙖́𝙣𝙖𝙠, 𝙝𝙖 𝙖𝙯 𝙤𝙧𝙨𝙯𝙖́𝙜 𝙛𝙚𝙣𝙣𝙩𝙖𝙧𝙩𝙟𝙖 𝙚𝙪𝙧𝙤́𝙥𝙖𝙞 𝙞𝙣𝙩𝙚𝙜𝙧𝙖́𝙘𝙞𝙤́𝙨 𝙪́𝙩𝙟𝙖́𝙩...."

Fordítsuk ezt le a hétköznap nyelvére oké? Ez azt jelenti, hogy ha az emberek beállnak a sorba, ha megszavazzák Sandu újraválasztását és az EU párti politikát, akkor kapnak pénzt, ha nem akkor szevasz van. Mindezt az EU vezetése már nem is titkolja. Régen legalább a látszatát fenntartották annak, hogy az EU "nem szól bele" a független országok belügyeibe, mára azonban ott tartunk, hogy simán pacekba lehet mondani egy sajtótájékoztatón, hogy vagy megszoksz vagy megszöksz. Ennyi.

Az ellenzéki jelöltek természetesen nem rejtik véka alá álláspontjukat, tisztán látják, hogy a kvázi zsarolással az Unió egyértelműen Sandu politikájának szekerét tolja. Sőt, az Eu eddig is támogatta a regnáló vezetést ad-hoc pénzekkel, de leginkább hitelekkel amiért "majd kérnek valamit" ugye. Nos most van az az idő hogy kérnek.......szavazatokat.

Alekszandr Korinenko politikai elemző, aktivista jogosan teszi fel a legfontosabb kérdéseket:

„𝙍𝙖𝙗𝙨𝙯𝙤𝙡𝙜𝙖𝙨𝙤𝙧𝙗𝙖 𝙝𝙖𝙟𝙩𝙖𝙣𝙖𝙠 𝙢𝙞𝙣𝙠𝙚𝙩 𝙚́𝙨 𝙖 𝙟𝙤̈𝙫𝙤̋ 𝙣𝙚𝙢𝙯𝙚𝙙𝙚́𝙠𝙚𝙞𝙩, 𝙖𝙠𝙞𝙠𝙣𝙚𝙠 𝙫𝙞𝙨𝙨𝙯𝙖 𝙠𝙚𝙡𝙡 𝙛𝙞𝙯𝙚𝙩𝙣𝙞𝙪̈𝙠 𝙖𝙯 𝙝𝙞𝙩𝙚𝙡𝙚𝙠𝙚𝙩. 𝙀́𝙨 𝙢𝙞𝙫𝙚𝙡 𝙛𝙤𝙜𝙟𝙪𝙠 𝙫𝙞𝙨𝙨𝙯𝙖𝙛𝙞𝙯𝙚𝙩𝙣𝙞? 𝘼 𝙗𝙞𝙯𝙩𝙤𝙣𝙨𝙖́𝙜𝙪𝙣𝙠 𝙚𝙜𝙮 𝙧𝙚́𝙨𝙯𝙚́𝙫𝙚𝙡, 𝙖 𝙨𝙯𝙪𝙫𝙚𝙧𝙚𝙣𝙞𝙩𝙖́𝙨𝙪𝙣𝙠 𝙚𝙜𝙮 𝙧𝙚́𝙨𝙯𝙚́𝙫𝙚𝙡? 𝙀𝙨𝙚𝙩𝙡𝙚𝙜 𝙖 𝙢𝙤𝙡𝙙𝙫𝙖𝙞 𝙩𝙚𝙧𝙢𝙤̋𝙛𝙤̈𝙡𝙙𝙟𝙚𝙞𝙣𝙠𝙚𝙩 𝙖𝙠𝙖𝙧𝙟𝙖́𝙠? 𝙈𝙖́𝙧 𝙢𝙤𝙨𝙩 𝙣𝙖𝙜𝙮 𝙠𝙚́𝙧𝙙𝙚́𝙨, 𝙝𝙤𝙜𝙮 𝙢𝙞𝙩 𝙛𝙤𝙜𝙣𝙖𝙠 𝙩𝙤̋𝙡𝙪̈𝙣𝙠 𝙠𝙤̈𝙫𝙚𝙩𝙚𝙡𝙣𝙞. 𝙅𝙚𝙡𝙚𝙣𝙡𝙚𝙜 𝙘𝙨𝙖𝙠 𝙖 𝙝𝙪̋𝙨𝙚́𝙜𝙚𝙩 𝙠𝙤̈𝙫𝙚𝙩𝙚𝙡𝙞𝙠. 𝙀́𝙨 𝙈𝙖𝙞𝙖 𝙎𝙖𝙣𝙙𝙪 𝙚𝙡𝙫𝙞𝙡𝙚𝙜 𝙗𝙞𝙯𝙩𝙤𝙨𝙞́𝙩𝙟𝙖 𝙣𝙚𝙠𝙞𝙠 𝙚𝙯𝙩 𝙖 𝙝𝙪̋𝙨𝙚́𝙜𝙚𝙩”

Itt tart Moldova belpolitikája 5 nappal a voksolás előtt. A fentiket egyéb esetben nem írnám meg ilyen részletesen, hiszen normális időkben hazánk olvasóit kevéssé érdeklik Moldova ügyei. De az orosz-ukrán háború árnyékában, az Uniós belharcok fényében, a térség biztonságának tekintetében igen is fontos téma lehet mindenki számára. Nem mellesleg jegyzem meg, hogy analógia fedezhető fel az EU zsarolások, érdekek és politikai feszültségek esetében akkor, amikor megnézzük, hogy Magyarországgal szemben is egyfajta zsarolási, jogtalan fenyítési módszereket alkalmaz az Európai Unió brüsszeli vezetése.

És akkor még nem beszéltünk Moldova és Transzisztria katonai, geopolitikai és biztonsági helyzetéről, hiszen fekvése, határai kulcsfontosságúak a szomszédunkban zajló háború tekintetében....

#vekkerur

"Embernek lenni nem adottság, hanem feladat. Nem készen születünk embernek, hanem azzal a meghívással születünk, hogy legyen belőlünk ember."

Dr. Jelenits István Sch.P. (1932-2024)

A TESLA legújabb innovációja: Optimus a mindent IS tudó robot.

Nem darabos a mozgása, kutyát sétáltat, virágot locsol, vigyáz a gyerekekre, takarít és behozza a futártól a csomagot. De ez csak néhány…

Csoportos rablásért ítélték el korábban Magyar Péter egyik testőrét, aki az MTVA székházánál tartott tüntetésen is vigyázott a Tisza Párt elnökére. Nem ez az első eset, hogy furcsa alakok tűnnek fel…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média