Európának komoly infrastrukturális fejlesztésekre van szüksége az azeri gáz behozatalához. Ehhez szükség lesz európai uniós támogatásokra is.
Davosról kicsit másként️
Földi halandóként persze nem férhetek hozzá olyan szupertitkos infókhoz, minthogy mi volt a menü Davosban, de gyanítom, hogy nem párolt kaktusz algamártással. Pedig az hiteles lett volna.
A világgazdasági fórumon a Siemens Corporation vezetője egymilliárd embert szólított fel arra, hogy hagyjon fel a húsevéssel az éghajlatváltozás megállítása érdekében. Most tekintsünk el attól, hogy az úriember megfeledkezett arról, hogy a világ nem egy cég, és lakói nem az ő munkavállalói – inkább koncentráljunk a nagy(ot) mondására.
Az „ésszerű fogyasztás” dogmája a davosi elitre nem vonatkozik (miként fel van mentve a zöld megfontolások alól a magánrepülőgépek használata során is). Az éghajlati apokalipszissel való állandósult riogatásuk, illetve az arra való kizárólagos megoldásaik (és ez a lényeg!) sokat hoz nekik a konyhára. Kedvenc példám az idei előadók közül Albert Arnold „Al” Gore Jr. amerikai politikus, üzletember, Nobel-békedíjas környezetvédelmi aktivista, aki miután 2000-ben elvesztette az amerikai elnökválasztást, létrehozta a világ első "zöld" befektetési alapját, 330 millió dollár alaptőkével. Az alap vagyona jelenleg meghaladja a 36 milliárdot. Guszta kis összeg, remélem, „Al” irodájában kellemes a klíma.
Davost idén olyan, a világpolitikában befolyásosnak titulált személyek is „fémjelezték”, mint az ukrán elnök felesége, a fehérorosz ellenzék vezetője, és a féktelen bulijairól elhíresült finn miniszterelnök asszony, aki csuklás nélkül végtelen időkre elkötelezte egész Európát(!) Oroszország ellen (nem tudom, Európában kivel beszélte meg).
Az oroszokat persze „értelemszerűen” kitiltották (2021-ben még Putyin is bekapcsolódott online, de hol van az már...). Miként az orosz politológus, Dmitry Evstafyev írja: „megpróbálnak új világrendet építeni Oroszország roncsaira, Oroszország rovására és Oroszország ellen”.
Nem vett részt az eseményen egyetlen kínai üzletember sem, és visszamondta a szereplést az egyik BRICS ország, Dél-Afrika elnöke is.
Mindezek fényében elgondolkodtató a fórum címe: „Együttműködés egy megosztott világban”. De kérem, a világot mégis, ki osztotta meg? Hát maga a davosi elit „java”, nem? Ez kábé olyan, mintha az orvos a vérkeringés javítására csodaszert írna fel, miután amputált néhány végtagot.
Érdekes még, hogy a G7-ek vezetői közül csak Olaf Scholz német kancellár volt jelen.
2020-ban Trump sok tekintetben meggyőződése ellenére tiszteletét tette a fórumon, most viszont Biden helyett annak éghajlatvédelmi megbízottja, a résztvevőket „az emberi lények egy kiválasztott csoportjának” nevező John Kerry bölcselkedett. Igaz, Biden megjelenése kockázatos is: hogy nézett volna ki egy ilyen rangos eseményen, ha az amerikai elnök láthatatlan emberrel fog kezet, random hátat fordít vagy letérdel...
Önmagában a világgazdasági fórum ötletét egyáltalán nem tartom ördögtől valónak, hiszen nyilvánvalóan köttetnek általa a hétköznapi emberek életére is pozitívan ható üzletek. De kár agyoncsapni az egészet a közvélemény előtti és mögötti elitista nagyképűsködéssel.
Az az érzésem, hogy „Great Reset”-re nem a világban, hanem ezeknek a tótum faktumoknak az agyában volna szükség. Ám addig el sem tudják képzelni, hogy bukhat a mutatványuk, míg zsíroskenyér módjára pofára nem esnek.
A történelem legfontosabb tanulsága, hogy nincs az az önkényuralmi rendszer, ami tartósan leuralhat nemzeteket. Most ott tartunk, hogy az ideológiák mögül saját gőgjétől elvakultan refelktofénybe lépett az önkény maga: a pénzember. Első fricska a nózija hegyére a petrodollár sorsa, és általában, a dollár hegemóniájának megtörése volt.
Jómagam nem kívánok mást ezeknek az agytrösztöknek, minthogy legyenek a saját világmegváltó ötleteikre kárhozatva. Egyék meg, amit főztek: párolt kaktuszt algamártással. Jó egészséget!