Bánki M. Csaba pszichiáter, az MTA doktora is reagált a Mandinernek a Hodász András-féle felvetésre

Hodász azt írta:

„Tehát ha jól értem, a gyerekek már általánosban tanulnak a kötelezően választható hittanórán a testvérről, aki féltékenységből kinyírja az öccsét, az apáról, aki majdnem leszúrja a gyerekét Isten parancsára, Istenről, aki elsőszülött gyerekeket öl meg, Dávidról, aki kinyírja egy asszony férjét, csak, hogy ne derüljön ki, hogy lefeküdt vele, de nem láthatnak párezer vidám fiatalt szivárványos zászlókkal vonulni az utcán, mert az rosszat tesz a fejlődésüknek.”

Bánki M. Csabától ennek nyomán azt kérdeztük: van-e különbség a véres bibliai történetek, népmesék hallása-olvasása és a „Pride-élmény” között?

Az MTA-doktor pszichiáter válasza:

„A mítoszok, az eposzok és a mesék gonoszai, sárkányai, boszorkányai, hidrái és medúzái, de akár fegyveres ellenségei is szimbolikusak, csak a fantáziában léteznek. Egy szóban elmesélt történet egészen másképp hat a gyermeki agyra, mint a valóság (vagy egy azt imitáló VR-szemüveg, egy 3D-mozi, vagy egy részletgazdag, élethű internetes videojáték). Nem kell magyarázni, hogy még a felnőtt közönség számára is mennyire alapvetően más egy Shakespeare-drámában végignézni a főhős drámai – habár erőszakos – halálát, mintha ugyanezt élőben, az utcán kellene végignéznie.

A legfőbb különbség azonban az – mutatott rá a szakember –, hogy a mesékben (mítoszokban, bibliai történetekben) a gonosz támad a jókra és az ártatlanokra: a sárkány rabolja el a királylányt, a boszorkány készül megsütni Jancsit és Juliskát, a farkas falja fel a nagymamát – a jó pedig csak úgy győzhet, ha elpusztítja a gonoszt.

A különbség jó és rossz között mindig, az első pillanattól az utolsóig (egyesek szerint túlságosan is) világos és egyértelmű. A hangsúly nem a véres részleteken, nem a szétszabdalt testrészeken, nem a sárkány levágott fejének utolsó hörgésén van, hanem pusztán a gonosz teljes megsemmisülésén. A jó véglegesen győz, a gonosz megsemmisül, a gyermeki elme értékrendje tehát helyreáll.”

Link a teljes cikkhez az első kommentben.

Az Európai Bizottság és a magyar kormány kapcsolata már így is elég bonyolult, ezért a hozzám látogató jogállamisági biztosnak három javaslatot fogalmaztam meg,…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

777

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média

888