Magyarország a párbeszéd oldalán áll!
🤝 Megtiszteltetés volt megnyitni és részt venni az Indo European Business Excellence Awards & Summiton!
👉 Ez az esemény nem csupán a vállalkozások elismeréséről…

Tudományvallás, demokráciavallás és más világi vallások (könyvajánló)
Nyirkos Tamás: Secular Religions: The Key Concepts. Routledge, 2024.
Világi vallások? Azt meg hogy? Nyirkos Tamás, a PPKE - Pázmány Péter Katolikus Egyetem és az NKE filozófia professzorának új, a nagynevű Routledge-nél kiadott kötete izgalmas témát feszeget. A vallás fogalmáról általában a kereszténység, az iszlám, a buddhizmus, a hinduizmus meg mindenféle törzsi hitek jutnak eszünkbe. Holott a vallás fogalma – mint azt Nyirkos egyik kedvenc szerzője, William T. Cavanaugh amerikai katolikus teológus hangsúlyozni szokta – nem definiálható, sőt lehet, hogy nincs is ilyesmi. Mindenesetre újkori nyugati találmány, azelőtt senki nem beszélt „vallásról”.
Ha mégis használjuk, akkor két problémába ütközhetünk: vagy olyan definíciónk lesz, amibe sok minden, amit hétköznapi értelemben vallásnak tartunk, nem fog beleférni – ha például istenhitként definiáljuk a vallást, kiesik a buddhizmus –; vagy olyan, amibe olyasmik is beleesnek, amelyeket hétköznap nem tekintünk vallásnak. Így járunk, ha a vallást nem lényege szerint, hanem például funkcionálisan („társadalmi kohéziós erő”, stb.) vagy klaszterdefiníció mentén igyekszünk meghatározni. Utóbbit Nyirkos is bemutatja: van 12 sajátosság, amelyek közül bármelyik vagy valahány jellemző megléte azt indikálja, hogy vallással van dolgunk. Hát, a dolog elég problematikus. Például a nácizmus és a maoizmus több kritériumnak megfelel, mint a buddhizmus.
Gyakran hallunk is olyasmiről, hogy „valláspótlék”, „pótvallás”, „pszeudovallás”, „kvázivallás”. Ezek mind problematikus kifejezések a szerző szerint, ahogy a „szekuláris vallás” is, mivel a „szekuláris” épp a vallásostól való elkülönültet jelenti a modernitásban. Egyáltalán, a szekuláris és vallásos szféra egymástól való elkülönítése a modernitás nagy kísérlete, és eléggé nyugati sajátosság. Nyirkos rámutat a „szekuláris vallás” kifejezése definiálásának problematikájára is, de mégis azt állítja, hogy mivel az előző évszázadokban számos nagy szerző beszélt ilyesmikről, mégis van a fogalom mögött valami, rámutat egy valóságra, jelenségre, számos modern kultusz vallásos jellegére (nehéz másként fogalmazni egy ilyen recenzióban). Ezért a módszertana az, hogy csak olyan szekuláris vallásokat mutat be, mégpedig lexikonszerűen, alfabetikus sorrendben, szócikkek formájában, amelyekről már mások írtak, és nem talál fel újat.
Érdemes rámutatni arra, hogy a bemutatott „szekuláris vallások” nem feltétlen pusztán valláspótlékok, vallásutánzatok vagy ilyesmik, azaz nem pusztán van valamiféle vallási jellegű karakterük, hanem felfoghatók egy az egyben valós vallásnak is.
S hogy mi minden szekuláris vallás? Csakhogy a legmeghökkentőbbeket felsoroljam: az ateizmus, a tudomány, a demokrácia, a liberalizmus, a marxizmus, a kapitalizmus, a BLM, a mesterséges intelligencia, a kommunizmus, a konstitucionalizmus, a darwinizmus, a felvilágosodás, a környezetvédelem, a klímamánia, a fasizmus, a feminizmus, a foci, a gender, az emberi jogok, a pacifizmus, a politikai korrektség, a posztmodernizmus, a posztkolonializmus, a szocializmus, a sztálinizmus, a transzhumanizmus, a vegánizmus, a vegetarianizmus és a woke.
Gondoljunk csak bele: a tudománynak vannak „templomai”, „papjai” (a tudósok), gyakran úgy beszélünk róla, mint ami majd idővel megoldja minden bajunkat, elhozza a békét, segíti a fejlődést és haladást. Ugyanez igaz a demokráciára. És még sok minden másra. Persze a szerző időnként kritikát is megfogalmaz egy-egy szócikknél.
De a szándék egyértelmű: rámutatni, hogy sok hagyományos értelemben nem hívő ember is vallásos imádattal vesz körül valamit, hozzá kötve az élet értelmét, a haladást, kultuszt kiépítve körülötte. Elvégre nincs olyan, hogy nincs kultusz. Kell hinni valamiben.
(Megjelent a Mandiner hetilap 2024. február 20-i számában.)
Magyarország a párbeszéd oldalán áll!
🤝 Megtiszteltetés volt megnyitni és részt venni az Indo European Business Excellence Awards & Summiton!
👉 Ez az esemény nem csupán a vállalkozások elismeréséről…
️ Üzenem Brüsszelnek: a magyar nemzeti szuverenitás soha nem lesz a játszóteretek!
ℹ Tavaly év végén az Európai Bizottság keresetet nyújtott be hazánk ellen, mivel Magyarország korábban elfogadta a…
Minden kedves hölgynek itt az oldalon és azon túl is Boldog Nőnapot Kívánok!
Egy új harmónia kezd kialakulni.
Ma már nem egyszerűen egy kétpólusú világrend kialakulását látjuk, hanem egy többpólusú világrendét. Vannak olyan szereplők, akik politikailag, katonailag,…
Mi mindig azt mondtuk, hogy legyen béke, három éve mondjuk ezt.
Továbbra is ezen az állásponton maradunk.
Közös munka Pécs-Keletért, az itt élőkért!
A Meszes - Fehérhegy - Hősök tere Településrészi Tesület ülésén vettem részt.
Politikai boszorkányüldözés zajlik Brüsszelben Magyarország ellen
Szépséges Nőnapot kívánok a Hölgyeknek, Asszonyoknak, Lányoknak, Csajoknak
️ Az Európai Uniót meg kell reformálni: az összes bürokratát kidobni és visszahelyezni a kompetenciákat a nemzetállamok kezébe. - Orbán Viktor
Drága Hölgyek, Kedves Lady-k! Boldog Nőnapot Kívánok!
Egy nő hozta világra és nevelte fel Anyukámat és az ő Anyukáját is, egy nő hozta világra a gyermekem Édesanyját is, aki pedig a Lányomnak adott…