Orbán Viktor szerint rejtélyes, az embert éjjel-nappal mozgató nyugtalanság kell ahhoz, hogy kitörjünk a középszerűségből.

Orbán Viktor miniszterelnök és Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus panelbeszélgetésével adtuk át az MCC legújabb, szegedi képzési központjának épületét.

Krausz Ferenc köszönetét fejezte ki a magyar kormány felé, amiért az MCC-hez hasonló tehetséggondozó és oktatási projektre is jut forrás: „Ez az a befektetés, ami a legjobban kamatozik”.

Orbán Viktor a saját pályaválasztása kapcsán elmondta, hogy édesanyja gyógypedagógus, édesapja mérnök, így mindkettőjüktől olyan szemléletet kapott, „hogy annak, amit csinálsz, legyen közvetlen haszna”.

Gimnáziumi és egyetemi évei kapcsán elmondta, hogy „a ’80-as évek közepén lehetett tudni, hogy a kommunista rendszer nem tart sokáig. Mindenki érezte, hogy valami új dolog jön, amiben részt kell venni. A tanárok segíttettek minket abban, hogy megértsük, mi fog itt történni. Pezsgő és kifejezetten lelkesítő időszak volt. Ami ma hajt, amit ma gondolok az életről, annak tekintélyes részét az egyetemen kaptam.”

A szakkollégiumi évek kapcsán úgy fogalmazott, hogy „sokat gondolkodtunk és beszélgettünk is [az államelméletről]. Nem véletlen, hogy Stumpf István kancelláriaminiszter lett később az első kormányunkban, az egyetemi társam, az a mostani házelnök, a köztársasági elnök szintén Bibó-kollégista volt korábban, Szájer József az európai parlamenti frakciónk vezetője volt. Ezek mind államelméleti érdeklődésű emberek voltak, akiknek a Jóisten megadta azt a lehetőséget, hogy miután jól kigondoltunk mindent, egyszer csak kiderült, hogy akár meg is csinálhatjuk azt, amit tanulunk”.

Krausz Ferenc megosztotta a közönséggel, hogy számára is egyértelmű volt az út a hivatása irányába. Ahogy fogalmazott, „volt egy általános iskolai fizikatanárom, aki annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy 13 éves koromban nyilvánvalóvá vált, a fizikának lesz szerepe az életemben. Majd a professzor urak és jó néhány további világszínvonalú tanárkolléga munkája vezetett ahhoz, hogy bizonyossá vált: a fizika főszerepet fog játszani pályafutásomban”.

Orbán Viktor szerint az iskola olyan, mint a hardver, de a tehetség kibontakozásához kell szoftver is, melyet egyfajta rejtélyes nyugtalanságként határoz meg: „Iskola kell. Tanárok kellenek. Jó körülmények, hogy az ember kedvet kapjon ahhoz, amit tanul, azok kellenek. Ez az állam dolga. És nagyjából itt véget is értünk. Mert innen valami rejtélyes módon, az a kérdés, hogy a Jóisten beleplántált-e valami ambíciót abba a diákba”. Majd így folytatta: „Valami nem megfejthető, rejtélyes, az embert éjjel-nappal mozgató nyugtalanság, vibrálás, érdeklődés, valami leküzdhetetlen éhség kell” ahhoz, hogy kitörjünk a középszerűségből.

Az MCC célja, hogy a jövő tehetségeit képző, az egész Kárpát-medencére kiterjedő hálózatként hozzájáruljon Magyarország tudományos előrelépéséhez, és erősítse az ország helyzetét a nemzetközi kutatás-fejlesztési versenyben. A szegedi központtal együtt 31 helyszínen jelen lévő tehetséggondozó intézmény kiemelkedő színvonalú, ingyenes programjaiban mintegy 8000 diák vesz részt.

Hallgassák, nézzék meg a teljes beszélgetést! A linket kommentben találják!

️Új #KözépPontban #podcast – Trianon emléke és a nemzetpolitika jövője - Beszélgetés Nacsa Lőrinccel
A beszélgetés főbb témái:
Külhoni magyar közösségek helyzete
A kormány…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

777

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média

888