Magyarország munkaerőpiaci atlasza

A legutóbbi két népszámlálás – 2011 és 2022 – között eltelt időben nemzetgazdasági szinten közel 20%-kal bővült hazánkban a foglalkoztatottság, míg a munkanélküliek száma a felére csökkent. Területi szinten is vizsgálható már a részletes népszámlálási adatok tükrében, hogy regionálisan és járások, valamint települések szintjén hogyan alakultak a hazai munkaerőpiaci folyamatok.

A legmagasabb foglalkoztatottság 2022-ben Budapest és agglomerációja mellett a megyei jogú városokban és vonzáskörzetükben, illetve Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl településeinek többségében volt. Ezzel szemben az ország északkeleti és délnyugati, főként aprófalvas területeit jellemezték a legkedvezőtlenebb munkaerőpiaci viszonyok.

Ugyanakkor pozitív fejlemény, miszerint az országos átlagnál nagyobb mértékű foglalkoztatás-emelkedés következett be a több munkaerő-tartalékkal rendelkező, főképp északkeleti és délnyugati térségekben. Mindeközben az országos átlagnál kisebb mértékű volt a foglalkoztatás-növekedés azokon a településeken, ahol már korábban is feszes volt a munkaerőpiac.

A foglalkoztatottak több mint kétharmada a szolgáltatási ágazatokban dolgozott a 2022-es népszámlálás idején. A szektor létszámbővülésének üteme viszont lassult, az elmúlt évtizedben csupán 1 százalékponttal nőtt a súlya a foglalkoztatásban. Mindeközben az iparban dolgozók aránya nem változott, a mezőgazdaságban dolgozóké kismértékben visszaesett.

A modern technológiák térnyerése következtében a munkaerőpiaci kereslet is átrendeződött Magyarországon is: előtérbe kerültek a magas képzettséget igénylő, továbbá az alacsony munkaerőköltségű, egyszerűbb tevékenységek, míg az automatizálható feladatokat végzők iránt egyre kevesebb igény mutatkozik.

Részletek a kommentben.

Ez a megható videó terjed a német közösségi oldalakon: egy idős német hölgy takarítja szilveszter másnapján a bevándorlók randalírozása után ottmaradt szemetet Berlin egyik multikulturális negyedében.

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

777

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média

888