️ Az amerikainál sokkal magasabb európai és magyar inflációért mindenekelőtt az energiaárak emelkedése felelős

️ Elemzéssorozatomban a mindannyiunkat húsbavágóan érintő inflációnak eredtem a nyomába. A mai 3 percben (3. rész) az energiaárak emelkedését veszem górcső alá.

Már a koronavírus-válság utáni újraindulás is azt eredményezte, hogy 2021-ben az európai tőzsdei gázár a korábbi évek átlagának négy–ötszörösére emelkedett. A közgazdászok többsége úgy kalkulált, hogy az árak majd visszakorrigálnak valamelyest. Aztán a háború kitörése a 2021. évi átlaghoz képest megháromszorozta az európai gáz árát 2022 tavaszán, míg a nyár végén, amikor az európai országok egymást taposták, hogy feltöltsék télire a gázkészleteiket, a gáz ára az előző évi ötszörösére emelkedett. Most, hogy a gáztározók szinte csordultig töltöttek, és az időjárás is enyhébb Európában, visszakorrigálni látszik a gáz ára. Kérdés ugyanakkor, hogyan fog reagálni a tőzsdei gázár, amikor újra megjelenik az európai kereslet a világpiacokon.

Végezzünk egy kis fejszámolást. Ha egy cég energiaintenzitása, vagyis az összes költségén belül az energia költsége 2020-ban 4,5 százalékot tett ki, ami a kenyér és friss pékáruk gyártására vonatkozóan pontosan igaznak bizonyult, akkor a válság előttihez képest 2022-re megtízszereződött gázár és meghatszorozódó villamosenergia-költség nyomán 2022-re 30-40 százalékra is emelkedhetett az energiaintenzitása. Vagyis a költségein 25,5-35,5 százalékpontot is növelhetett az energia árának növekedése. És akkor még nem számoltunk a beszállítóinál jelentkező és vizsgált cégünkhöz tovagyűrűző áremelésekkel, valamint a bérek növekedéséből adódó költségnövekménnyel. Könnyen belátható, hogy a megnövekedett energiaár a dominóhatás elvét követve minden termék átárazódását eredményezi, miközben a veszteségeket elkerülni kívánó élelmiszeripari szereplők, termesztők, termelők és kereskedők a bizonytalanságok mérséklésére, ha megtehetik, túláraznak. Márpedig ez jellemző a kevésbé fejlett európai piacgazdaságokra.

A dollárbaloldal szerint nem baj, hogy a dollármédiát is Amerikából fizetik.
Mernének mást mondani.
Mellár Tamás szereti a dollárt. Van ilyen.

Interjú a dunaszerdahelyi Ma7-nek.

"Ma a legnagyobb baj Brüsszellel és a nyugat-európai országok többségével, hogy bár sokat beszélnek toleranciáról, de alapvetően intoleránsak,…

Amíg Brüsszel nem látja be, hogy a szankciók rosszak, és egész Európát tönkreteszik, addig mi védekezünk, és tesszük a dolgunkat:

megőrizzük a rezsivédelmi rendszert

fenntartjuk a családtámogatásokat…

…a képviselő házhoz megy!

️ Pomázon Farkaslaki Jakab György, fa-és csontszobrász úr meghívásának tettem eleget.
Művész úr számos művészeti díj birtokosa, Farkaslaka díszpolgára. Sokoldalú művész, aki…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média