Hogy mi zajlik most Magyarország és Brüsszel között? A játékelmélet egyik alaphelyzete, a chicken game. Azaz amikor két sofőr száguld egymás felé, és az veszít, aki előbb elrántja a kormányt.

A játékelmélet e típusában a két fél előtt két döntési lehetőség van: vagy támadnak, vagy megfutamodnak. Három féle variáció elképzelhető: (1) egyes fél kooperál (kitér) és a kettes verseng; (2) ennek a fordítottja, (3) illetve az, amikor mindkettejük 1/3 valószínűséggel verseng. Ha számosítani akarnánk a játékelmélet végösszegét: ha az egyik fél verseng és a másik kooperál, akkor a versengő nyeresége hét, az együttműködőé pedig kettő. Ha mindketten kooperálnak, akkor fejenként hat a nyereség. Ha mindketten versengenek, akkor a nyereség nulla, hiszen a legjobb esetben is csúnyán összetörik magukat.

Hogy néz ki mindez a mostani uniós pénzek körüli vitában?

A brüsszeli szakértők és diplomaták véleménye szerint szeretnék elérni a tagállamok, hogy Magyarország ne vétózza meg az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós hitelt és a globális minimumadó EU-s kiterjesztését. Elképzelhető emiatt, hogy az Európai Tanácsban december 6-án megfordítják az eddig ismert menetrendet: először kell szavazni az ukrán hitelről és a minimumadóról, majd ezután a magyar pénzbüntetés és a magyar újjáépítési terv ügyéről. Azaz előbb Magyarországnak kellene feladnia a vétó pozícióját, hogy utána bízhasson a pénzeit érintő kedvező elbírálásban. Emellett a kiszivárogtatott negatív hírekkel a forint árfolyamát is befolyásolják, ez is egyfajta nyomásgyakorlás.

Közben a magyar kormány is emelte a tétet: tárgyalásokat kezd az ukrán kormánnyal egy kétoldalú hitelmegállapodásról. Ez egyben vétót is jelent a közös uniós hitelre, ami a többi tagállamnak nagyon komoly problémát okozna, a nagy befizetők terheit jelentősen növelné. De szintén nem szavazott még a magyar parlament a svéd és a finn NATO-tagságról sem. A magyar kormány emellett azt is mondhatja a többi országnak, hogy minden közös döntést megakadályoz, ha nem adják oda a hazánknak járó uniós forrásokat.

A játékelmélet logikája azt mutatja, hogy akkor jár a legjobban mindkét fél, ha kooperálnak. Vélhetően ez lesz majd a helyzet az Európai Tanácsban, ahol a tagállamoknak kell megállapodnia a fenti kérdésekről. Egy biztos: izgalmas hetek előtt állunk és nagyon kell szorítanunk a magyar kormánynak!

A múlt nyomában Maruzs Roland alezredessel, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokhelyettesével.

☝️ Ma 14:30-tól a Spirit FM Katonadolog című műsorában a hadisírok feltárása és gondozása volt…

🥳 Lévai Emese kollégám első helyezést ért el a Tudományos Diákköri Konferencián!

Emese a hidrogénhajtás alkalmazásának lehetőségeit vizsgálja a hajózásban.
👉 A munka, amit Emese végez, azért…

️Döntött a kormány: az EU által Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós hitelből a hazánkra eső 187 millió eurós összeget hitelfelvétel és közös eladósodás nélkül, a magyar költségvetésből biztosítjuk!…

A baloldali EP-képviselők el akarják venni a magyaroktól az olcsó energiát.

Tegnap az Európai Parlamentben a baloldal EP képviselői ismét Magyarország érdekei ellen szavaztak. Megszavazták, hogy "…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média