️ Ami most Európában zajlik az egy harc Európa jövőjéért.

Egyre elkerülhetetlenebb, hogy stratégiai irányváltás történjen az Európai Unióban, és most mindenki azon gondolkodik, hogy ezt a stratégiai irányváltást hogyan lehet megfelelően kommunikálni, hogyan lehet arcvesztés nélkül politikailag eladni, hogyan lehet arról a morális pozícióról, amire elég magasan fölmásztak néhányan, lemászni. Ezekre a kérdésekre a tagállamok többsége és az uniós intézmények nem találják a választ.

️De nem csak Ukrajnával kapcsolatban kell stratégiai döntést hozni.

Arról kell döntés hozni, hogy az újonnan kialakuló világrendben hogyan látja az Európai Unió a saját szerepét egy olyan globális biztonsági architektúrában, aminek mások mellett az Egyesült Államok és Oroszország is része, kíván-e ennek a biztonsági architektúrának önálló szereplője lenni. És arról is döntést kell hozni, hogy ha lehetővé válik az, hogy az Egyesült Államok és Oroszország egymással kölcsönösen előnyös üzleteket kössön, akkor nem lenne-e érdemes az Európai Uniónak is azon gondolkodni, hogy hogyan tud Oroszországgal és az Egyesült Államokkal és a többi globális szereplővel kölcsönösen előnyös üzleteket kötni.

Amiről most az amerikai és az orosz elnök tárgyalnak az egy csomagmegállpodás. Itt nem az orosz-ukrán háború lezárásáról, meg Ukrajna státuszáról egyeztetnek kizárólag, hanem általában véve az amerikai-orosz kapcsolatokról, aminek vannak biztonságpolitikai, gazdaságpolitikai és egyéb elemei, tehát ez egy globális biztonsági architektúrának a kereteit célozza. A kérdés az, hogy az Európai Unió kíván-e ebbe bejelentkezni, ha igen, akkor hol és mikor, ha nincs olyan tárgyalóasztal, amihez az Európai Uniót meghívják, akkor az Európai Unió maga kíván-e ácsolni egy ilyen tárgyalóasztalt.

Az Európai Unió maga be fog-e jelentkezni, hogy hasonlóan előnyös megállapodásokat szeretne Oroszországgal letárgyalni, – ami mondjuk versenyképesség szempontjából, ha csak az energetikai részét nézzük – nyilvánvalóan előnyös lenne.

Ezek mind olyan kérdések, amikről még nem indult meg a vita. Ennek a vitának mindenképpen meg kell indulni, mert júniusban, amikor a vezetők újra összeülnek Brüsszelben, akkor már ezek a kérdések lesznek az asztalon.

️ Többek között ezekről beszéltem a Mandiner Stratéga podcast műsorában.

Országos politika

Közélet

777

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média

888