Vigyázz, csúszik!

Ahogy beköszöntenek a mínuszok, sokakat csábít csúszkálásra és korcsolyázásra egyik-másik befagyott folyónk vagy tavunk.
Hol, mikor biztonságos jégre lépni, mit tegyünk, ha bajba kerülünk, vagy azt látjuk, hogy más alatt beszakadt a jég? – összegyűjtöttük nektek az ehhez kapcsolódó válaszokat.

Mikor biztonságos a jégre lépni?
Ahhoz, hogy biztonságosan elbírja a jég az embert 10-12 centiméternél vastagabb jégréteg szükséges, amely akkor alakul ki, ha a hőmérséklet több napon át mínusz 10 Celsius-fok alatt marad. Ennél enyhébb időjárás esetén keressünk fel inkább egy mesterséges koripályát!

Hol szabad korizni, ha elég vastag a jég?
Ha tartós a hideg és befagynak a természetes vizek, akkor sem szabad akárhol jégre menni. Csak a vízfelületet kezelő önkormányzat vagy horgásztársaság által kijelölt területen szabad a jégre menni!

Ne korizzunk egyedül!
Nem tanácsos egyedül a természetes vizek jegére menni. Ha többen vagyunk, tudunk egymásra figyelni, és ha baj történik, a többiek segítséget tudnak hívni.

Mit tegyünk, ha reped a jég?
Ha ropogást, recsegést hallunk, azonnal hasaljunk a jégre, és próbáljunk meg a part felé hason csúszva eljutni.

Ha beszakad a jég
Nyugodt mozdulatokkal próbáljunk hassal felfeküdni a vízre, és igyekezzünk ráúszni a part felőli jégre. Ha van nálunk lakáskulcs vagy golyóstoll, ezeket karomként használva rá tudjuk húzni magunkat a jégre.

Ha a jég alá kerül valaki
Ez a legrosszabb forgatókönyv. Ilyenkor felfele nézve, a fények alapján tájékozódva meg kell keresni a léket a jégen, ahol beszakadt.

Hogyan segítsünk annak, aki alatt beszakadt a jég?
Ne kezdjünk meggondolatlanul, hanyatt-homlok segíteni, hiszen amellett, hogy a saját életünket kockáztatjuk, további beszakadásokat is előidézhetünk. Ha van a közelben létra, kötél, hosszú, erős ág vagy nagyobb deszka, ezekkel megpróbálhatjuk kihúzni a bajba jutott embert. Ha a környezetünkben valaki jeges vízbe esik, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot.

Mit kell tenni, ha kimentettünk valakit?
Ha a tűzoltók kiérkezése előtt sikerül kihúznunk a bajba került embert, azonnal vigyük fűtött helyre, és a vizes ruháit levéve öltöztessük meleg ruhába. Fokozatosan kell felmelegíteni a kihűlt testet, ha a sérült eszméleténél van, ihat egy-két korty meleg alkoholmentes italt. Amennyiben eszméletlen, akkor tegyük szabaddá a légutakat, takarjuk be, és kövessük a mentőszolgálat diszpécserének utasításait.

u.i.: Ne feledjétek, a következő napokban felmelegedés várható – csak óvatosan a jégen! ☝❗

Fotók: Korábbi jégről mentési gyakorlat Nyírbátor HTP és Rutkai-Dér Vivien tűzoltó főhadnagy archívumából

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

777

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média

888