Már jövő héten dönthet az Országgyűlés a védett üzemanyagár kivezetéséről

Jövő héten kivételes eljárásban tárgyalhatja az Országgyűlés a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló javaslatot, amelyről már kedden szavazhatnak a képviselők.

A tervezet szerint a jövőben a kereskedelempolitikáért felelős miniszter rendkívüli piaci helyzet esetén továbbra is jogosult lenne hatósági üzemanyagár megállapítására, amennyiben a piaci folyamatok aránytalan változása ezt indokolja, és a fogyasztók védelme szükségessé teszi.

A döntés hátterében kedvező nemzetközi folyamatok állnak. A Brent típusú kőolaj világpiaci ára egy hónap alatt közel 25 százalékkal csökkent, ismét 80 dollár alá süllyedt, miközben a forint is erősödött a főbb devizákkal szemben.

A Holtankoljak.hu adatai szerint péntektől:
• a 95-ös benzin átlagára 620 Ft/liter körül alakul,
• a gázolaj átlagára 632 Ft/liter körül mozog,
• a védett ár jelenleg 595, illetve 615 forint.

A piaci és a védett ár közötti különbség az elmúlt hónapokban jelentősen szűkült, így a kivezetés jóval kisebb árhatással járhat, mint korábban.

A lépés gazdasági üzenete ugyanakkor kettős. Egyrészt a piacok számára pozitív jelzés, hogy a kormány visszalép a közvetlen árképzési beavatkozástól. Másrészt a beavatkozás lehetőségének fenntartása azt mutatja, hogy rendkívüli helyzetekben az árszabályozás továbbra is a gazdaságpolitikai eszköztár része marad.

A következő időszak egyik legfontosabb kérdése az lesz, hogy milyen feltételek mellett térhetne vissza a hatósági ár, illetve hogy a piac mennyire látja kiszámíthatónak ezeket a szabályokat.

Az üzemanyagárak és az árrésstop kapcsolata sem elhanyagolható. Az üzemanyag az élelmiszer-ellátási lánc szinte minden pontján költségtényező, így a későbbi olajár-emelkedés idővel az élelmiszerpiacon is éreztetheti hatását. Rövid távon azonban az üzemanyagárak felszabadítása önmagában nem jelenti az árrésstopos termékek árának azonnali emelkedését.

Szerinted a védett üzemanyagár kivezetése a rendkívüli intézkedések fokozatos lezárását jelzi, vagy a beavatkozás lehetősége továbbra is velünk marad?

#Oeconomus #Gazdaság #Üzemanyag #Benzin #Gázolaj #Árrésstop #Infláció #Energia #MagyarGazdaság #Piac #KapitányIstván

“Ha jól értem, Matolcsyék nemsokára 45 forinttal drágábban tankolhatják az orosz olajból készült benzint a Porschékba, Juhász Péter pedig vehet egy Porschét tőlük abból a pénzből, amit Zsolti bácsi…

JUJJJJ!!! Annyira aggódom miatta, hogy inkább ki sem írom a nevét. Nehogy az algoritmus számára felhívjam rá a figyelmet!

Maximálisan egyetértek azzal, hogy megtette a feljelentést a vadhantás TROLL…

Barátaim!
Ne ostorozzuk Sulyok Tamást, hogy aláírta a Miniszterelnöki ciklus korlátozását. Úgy is megváltoztatjuk amikor visszajövünk. Tehát nem történt semmi, elnök úr pedig tette amit kell! Béke van.…

🫵Ezt látni kell️ Szűcs Gábor zseniálisan szdmbesítette a Tiszán Gerzsenyit a tényekkel👏👇

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média