Választási nagygyűlés Vácon Gulyás Gergellyel és Földi-Kovács Andreával!
👉 Találkozzunk március 16-án, szerdán 18 órakor a Művelődési Központban (Vác, Dr. Csányi László krt. 63.)! Beszélgessünk már a…
️Orbán Viktor miniszterelnök tegnap aláírta azt a kormányhatározatot, amely megtiltja, hogy Magyarországról bárki fegyvereket szállítson Ukrajnába.
A háború Magyarország közvetlen szomszédságában zajlik: ha a konfliktus eszkalálódik, annak hatását elsőként mi érezzük. Ezért óvatos és felelőségteljes döntésekre van szükség.
Az európai országok közül például az Egyesült Királyság, Németország és Észtország már szállított fegyvereket Ukrajnába, az EU pedig felszabadította az Európai Békeeszköz forrásainak egy részét. Magyarország tartotta magát a közös uniós állásponthoz, így ezt a döntést is megszavazta, ám már akkor egyértelművé tette, hogy Magyarországról nem indulhatnak fegyverszállítmányok Ukrajnába.
Ez a döntés – amit a kormányhatározat jogerőre emelt - Magyarország és a kárpátaljai magyarság alapvető biztonsági érdekét szolgálja: a fegyverszállítmányok egy fegyveres konfliktusban kiemelt háborús célpontnak számítanak.
Magyarország a NATO szövetséges országok állam- és kormányfőivel, majd külügyminisztereivel közösen is döntöttek és egyértelművé tették: nem vesznek részt az ukrán-orosz háborúban, és a konfliktus békés rendezését akarják elérni.
A NATO-nak vannak az ilyen helyzetre kidolgozott védelmi tervei, amelyeket a szövetséges országok aktiváltak. A tervek végrehajtása természetesen a NATO egész területére kiterjedő csapatmozgásokkal (például a NATO Reagáló Erő aktiválásával) is jár, ennek magyarországi vonatkozásait is szabályozza a kormányhatározat.
️A kormányhatározat egyértelműen úgy rendelkezik, hogy a NATO-erők és a logisztika csak a Dunántúlon mozoghat és települhet. Az ország biztonságát a Magyar Honvédség biztosítja, így a keleti határ, valamint a légtér védelmét a magyar katonák látják el.
Magyarország már évekkel a háború kitörése előtt hozzáfogott a haderő átfogó átalakításához és modernizációjához, hiszen a NATO védelmére csak úgy számíthatunk, ha képesek vagyunk magunkat megvédeni. A magyar katonák már a Zrínyi haderőfejlesztési programban felépített struktúrában, a program keretében beszerzett modern felszereléssel és haditechnikával védik a keleti határt.
A kormányhatározat rögzíti azt is, hogy az Ukrajnának szánt humanitárius vagy egészségügyi szállítmányok továbbra is áthaladhatnak Magyarországon.
Magyarország érdeke, hogy kimaradjon a konfliktusból és az Ukrajnában zajló háborút mielőbb le lehessen zárni.
Ezért Orbán Viktor a Visegrádi országok miniszterelnökeivel együtt Londonban tárgyal Boris Johnson brit kormányfővel, a hét második felében pedig Párizsban, az EU állam- és kormányfőivel.