2022-ben csak Magyarországon és Finnországban emelkedtek a reálkeresetek - OECOGRAM

A rendelkezésre álló adatok alapján az európai uniós tagállamok közül csupán Magyarországon (2,6%) és Finnországban (0,4%) emelkedtek a reálkeresetek az ILO (az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének) adatai alapján. A reálbérek számításánál a fizetések vásárlóerejét mutatják, olyan módon, hogy a keresetek változását az infláció mértékével korrigálják.

Míg 2021-ben az európai reálbérek 1,3%-kal nőttek a koronavírus-járvány nyomán hozott kormányzati bér– és foglalkoztatási támogatásának köszönhetően. Eközben Magyarországon 2021-ben is az európai átlag felett, 3,4%-kal növekedett a fizetések vásárlóereje.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint az európai munkavállalók reálbére 2,4%-kal csökkent 2022 év első felében, amely tovább mérséklődött az év második felében. A súlyos infláció, – az ukrajnai háború és az azt követő szankciók, valamint az annak nyomán kialakult energiaválság miatt, – a vásárlóerő csökkenéséhez vezet. A 2008-as pénzügyi összeomlás óta ez az első alkalom, hogy a reálbérek nemzetközi szinten csökkentek.

A fejlett gazdaságokban, az Európai Unió országain kívül is mérséklődött a keresetek vásárló ereje, az Egyesült Államokban 3,2%-kal és Kanadában 3,4%-kal, Japánban 0,7%-kal, az Egyesült Királyságban 0,5%-kal és Svájcban 2,1%.

A hazai kilátásokat tekintve a nemzetközi piacokról begyűrűző inflációs nyomás az év második felében csökkenhet. Eközben a bérek dinamikus növekedése a 2023-as évben kitart. Nemzetgazdasági átlagban 16,1% volt a januári béremelkedés, ami jó indikációt jelent az év hátralévő hónapjaira. A fizetésemelések általában az év első hónapjaiban érvényesülnek, a minimálbér és a garantált bérminimum januárban esedékes változása miatt. Ugyanakkor éppen a magas árnyomás miatt évközben megvalósuló béremelések is lehetségesek.

A reálkeresetek teljes évre vonatkozó alakulását érdemes szem előtt tartani. A vonatkozó adatok dinamikája rendkívül eltérő: az infláció hónapról hónara változik, eközben a bérek jellemzően éves alapon módosulnak. Utóbbi alól kivételt képeznek az egyszeri juttatások, amelyeket sok esetben évvégén fizetnek ki, így szezonális hatásként jellemző, hogy a decemberi átlagkeresetek magasabbak a januáriaknál. Éppen e jelenséget is figyelembe véve a reálkereseteknél az éves mutatókat érdemes figyelni. Az idei átlagában az MNB 15,0–19,5% közötti inflációs számot vár. Ilyen módon a reálbérek növekedése is megvalósulhat az év egészét tekintve.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecofocus/a-magyar-gazdasag-helyzet-es-jovokepe/

Az idei szezon legsikeresebb csepeli futballcsapata, a Csepel TC szakvezetői és játékosai látogattak el a KIMBA-ba.

Elárulták: cél az NB III.

Hajrá, Csepel TC! Hajrá, KIMBA!

Én azt ajánlom Gyurcsánynak, hogy a momentumos gyerekeket legközelebb ide küldje játszani és mondja el nekik, hogy ne lepődjenek meg, ha egy építkezésen a felnőttek dolgoznak. Ez a világ rendje.

Még mindig küzdenek a lángokkal a tűzoltók Gyálon

Tegnap délután kigyulladt , és azóta is munkát ad a tűzoltóknak a több ezer négyzetméteren lángoló hulladék egy gyáli hulladék-feldolgozó telepen.…

Jótékonysági futás Miskolcon ️🏃🏻

Immáron harmadik alkalommal vett részt jótékonysági futás lebonyolításában az MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred 10. Területvédelmi Zászlóalj március 26-án…

A közelmúltban publikált közvélemény-kutatások középértékei, illetve az abból kiolvasható tendenciák is az támasztják alá, hogy változatlanok az ellenzéki oldal erőviszonyai:

a Fidesz–KDNP-…

A magas inflációt a háború és a dollárbaloldal által is támogatott brüsszeli szankciók okozzák.

Háború+szankciók=infláció.

Ebből nem kérünk!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média