2022 az infláció visszatéréséről is szólt - OecoGlobus

2022-ben az infláció egyértelműen visszatért. Nem csak Magyarországon, de az egész világon küzdenek a régóta nem látott mértékű pénzromlással. Az infláció hat százalékos szintet meghaladta a legtöbb fejlett és fejlődő országban is, amelyre az 1970-es évek két olajválsága óta nem volt példa. Az Európai Unión belül az infláció 2022 novemberében 11,1 százalékra mérséklődött az októberi 11,5 százalékos szintről. Az EU-ban a legalacsonyabb drágulási ütemmel Spanyolország, Franciaország, illetve Málta áll. A legjelentősebb pénzromlást Magyarországon (23,1 százalék), illetve a Balti országokban mértek (21,4-21,7 százalék).

A történelemben több ikonikus példa volt, hogy az adott ország gazdasága egy úgynevezett hiperinflációs állapotba lépett. Általában akkor beszélünk hiperinflációról, amikor a pénzromlás mértéke havi szinten eléri az 50 százalékos mértéket. Az egyik legjelentősebb ilyen gazdasági esemény Magyarországon történt a második világháborút követően, amikor a pengőben kifejezett árak átlagosan 15 óránként a duplájukra emelkedtek.

A KSH adatai alapján hazánkban 2022 novemberben 22,5 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak, amelyeket elsősorban a növekvő energetikai és élelmiszer költségek magyaráznak. Az ennivalók ára közel 44 százalékkal növekedett egy év leforgása alatt, miközben a háztartási energia költsége majdnem elérte a 66 százalékos értéket. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter beszámolója alapján az üzemanyagok hatósági árának 2022 december eleji kivezetésével nagyságrendileg várhatóan két százalékkal emeli az infláció mértékét az év utolsó hónapjában. A Kopint-Tárki Zrt várakozása szerint 2022 decemberében akár 27 százalékra is gyorsulhat az éves pénzromlás mértéke, amely 2023 teljes évre vonatkozóan átlagosan 19 százalékra mérséklődhet. Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnökének értékelése alapján az infláció trendjében 2023 közepén számíthatunk trendfordulóra.

👍 Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Az ábra forrása: https://www.iea.org/data-and-statistics/charts/percentage-of-countries-with-greater-than-6-inflation-1970-2022

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/luxussa-valik-a-kavezas/

Gyakorlati tanács barátainknak Gyurcsány megszólalásaihoz

“Alkossunk kánont, saját referenciáinkhoz igazodjunk!” (Békés Márton Tihanyi tézisek 1.pont)

A Tihanyi tézisek szellemében két megjegyzés a volt…

👉Abban semmi különös nincs, hogy a Fidesz-frakció kritizálja Karácsony Gergelyt (van is miért)!

️Annál meglepőbb, hogy már a saját szövetségesei sem elégedettek a teljesítményével.

️A Demokratikus…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média