Gáz helyzet az orosz-ukrán háború az EU számára? - OecoGlobus

A Nemzetközi Energia Ügynökség (International Energy Agency, IEA) statisztikai adatai alapján 2020-ban a világon több mint négyezer milliárd köbméter gázt termeltek, amelynek 18 százaléka Oroszországból származott. Az orosz részesedésnél egyedül az Amerikai Egyesült Államok mutatója nagyobb; közel 24 százalék. Oroszország egyébként a világ első számú, nettó gáz exportőrének számít 230 milliárd köbméterrel. A 2022 februárjában kirobbant orosz-ukrán konfliktust követő háború feszülté tette az európai energia krízist, amely 2021 utolsó negyedévétől foglalkoztatja a gazdasági szereplőket és a politikusokat is egyaránt. A háború tovább feszítette a nyersanyagellátást, illetve az árak meredek emelkedését is fokozta.

Az Európai Bizottság adatai alapján az Európai Unió a gázszükségletének közel 90 százalékát importból fedezi. 2021-ben az importált gáz legnagyobb arányban, összesen 45 százalékban Oroszországból származott, amely 155 milliárd köbmétert jelent. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság orosz energiafüggősége az elmúlt két évtized során fokozódott. Az IEA adatai szerint míg 2001-ben az európai országok gázigényének alig egynegyedét fedezték orosz importból, addig 2021-ben ez a részarány 32 százalékra emelkedett. Mindez döntően annak következménye, hogy a belföldi gáztermelés az elmúlt húsz évben a harmadára mérséklődött. Az Ukrajnán keresztül az EU-ba érkező orosz gáz aránya 2021-ig 25 százalékra mérséklődött a 2009-es több mint 60 százalékról, többek között az Északi Áramlat 1-nek is köszönhetően. Összességében az EU és az Egyesült Királyság fogyasztásának kilenc százaléka megy keresztül Ukrajna területén. Mindez jól mutatja, hogy nem csak az orosz gáz, de az ukrajnai területek helyzete is nagyban befolyásolja kontinensünk energia ellátását. Bármilyen felmerülő ellátási probléma hiányhoz vezet, illetve az energiaköltségek emelkedését is eredményezi.

Az IEA összegyűjtött tíz javaslatot, amely alapján az orosz gázfüggőséget egy éven belül harmadával, több mint 50 milliárd köbméterrel lehetne csökkenteni. Az Európai Bizottság REPowerEU elnevezésű javaslata azt célozza, hogy az orosz energiafüggőséget még 2030 előtt megvalósítsa. A Bizottság javaslatával már 2022 év végére a jelenlegi orosz gázimport mennyiségének kétharmadát helyettesítenék más országok szerepének növelésével, illetve megújuló energiaforrások fokozott használatával. A REPowerEU egyszerre szavatolná a gázbiztonságot is a kontinensen, mivel évente október elsejéig legalább 90 százalékos tározói szintet kellene elérnie a tagállamoknak.

👍 Ha tetszett a poszt, kérjük, támogasson minket azzal, hogy kedveli vagy követi az Oeconomus oldalt. Naponta jövünk új tartalommal.

Ez a korábbi írásunk is érdekelheti: https://www.oeconomus.hu/oecoglobus/az-ukran-es-orosz-konfliktus-nehany-gazdasagi-hatasa/

Az ábra forrása: https://www.iea.org/news/how-europe-can-cut-natural-gas-imports-from-russia-significantly-within-a-year

#Europa #Energiafuggoseg #Oroszorszag #Gaz

Bevezettük az elektronikus egészségügyi szolgáltatási teret (EESZT) amelynek köszönhetően napi 800 ezer E-recept kiállítása és napi 250 ezer ellátási esemény feldolgozása történik

A 2020. évi E-recept…

Alföldi Róberttől tanulni lehetne.
A maga nemében zseni.
Kitett egy videót; nincs itt semmi látnivaló, haladhatnánk is tovább. Orbánozás, stadionozás, fröcsögés...
De ennél többről van szó. Amit látunk…

A veszélyek korát éljük, olyan válságokét, amelyek egymás hatásait erősítik. A fő kérdés ebben a helyzetben az, hogy van-e olyan kormányunk, amely képes megőrizni hazánk biztonságát.

ZÁRJUK EL️ZÁRJUK EL
☝️AZT JAVASLOM, MINDENKI ZÁRJA EL OTTHON A GÁZCSAPOT

☝️Ne használjon orosz gázt és orosz kőolajat senki, aki “jó ember” akar lenni!

👉 Azt a pár évet simán ki lehet bírni autózás…

Második állomás: Balatonszepezd.

Nemrég érkezett meg a Magyar Falu Program keretében megvásárolt falubusz is, ami nagyon nagy segítség a település számára.

A választókerület Várpalotától…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média