Józsefváros - kampánynyitó
𝐋𝐚𝐨-𝐜𝐞 𝐬𝐳𝐞𝐫𝐢𝐧𝐭 𝐚 𝐛𝐨𝐥𝐝𝐨𝐠𝐬𝐚́𝐠𝐧𝐚𝐤 𝐧𝐢𝐧𝐜𝐬 𝐤𝐨̈𝐳𝐞 𝐫𝐚𝐧𝐠𝐡𝐨𝐳 𝐞́𝐬 𝐯𝐚𝐠𝐲𝐨𝐧𝐡𝐨𝐳: 𝐞𝐠𝐲𝐬𝐳𝐞𝐫𝐮̋𝐞𝐧 𝐜𝐬𝐚𝐤 𝐡𝐚𝐫𝐦𝐨́𝐧𝐢𝐚 𝐝𝐨𝐥𝐠𝐚.
A harmonikus növekedés nem csak a környezeti fenntarthatóságot jelenti, hanem egyfajta jóra hangoltságot, ami a politikai stratégia nyelvére lefordítva a harmónia elérését lehetővé tevő célok kitűzését és az azokon való munkálkodást jelenti. A (1) gazdasági jóllét mellett figyelnünk kell (2) a pénzügyeink egyensúlyára, (3) a társadalmi kohézióra, arra hogy egy nyelvet beszéljünk és hogy mindenkinek lehetőséget biztosítsunk, hogy (4) munkájával és tudásával kiemelkedhessen, hogy a gyermekvállalás és a gyermekek felnevelése ne ütközzön akadályba, vagyis (5) a demográfiai fenntarthatóságra és végül, de nem utolsósorban a fenntarthatóság kapcsán szinte kizárólagosan eszünkbe ötlő (6) környezeti fenntarthatóságra.
Magyarország a 𝐇𝐚𝐫𝐦𝐨𝐧𝐢𝐤𝐮𝐬 𝐍𝐨̈𝐯𝐞𝐤𝐞𝐝𝐞́𝐬𝐢 𝐈𝐧𝐝𝐞𝐱 szerint a munka- és tudásalapúság és a pénzügyi fenntarthatóság dimenziójában fejlődött a legtöbbet a 2010-es évtizedben, de az előttünk álló időszak egyik legnagyobb fejlődése a környezeti fenntarthatóság területén mehet végbe. Erről beszéltem az MBH Makronóm Makroverzum konferenciáján.
A zöldenergetikai átálláshoz négy dologra van szükség:
1️⃣. a zöldenergia termelésére,
2️⃣. a tárolására,
3️⃣. a fogyasztására és
4️⃣. az újrahasznosítására.
𝟏. Ami a termelést illeti, Magyarország kormánya 2020-ban meghirdette a Klímavédelmi Akciótervet, amelyben célul tűzte ki, hogy 2030-ra széndioxid kibocsátás mentesen tudjunk villamosenergiát előállítani. Minden terv végül annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle. ️Magyarország 2024-re elérte a 2030-ra kitűzött napelemkapacitási célt.
𝟐. Az energiatárolók piacán 2030-ra a negyedik legnagyobb gyártókapacitással fogunk rendelkezni a világon Kína, az USA és Németország után. Nagy halakkal úszunk az óceánban.
𝟑. A zöldenergia fogyasztását a családok számára 75 milliárd forintos Napenergia Plusz programmal, a vállalkozások számára 30 milliárd forintos elektromos autó vásárlási programmal, és a közösségi közlekedés számára közlekedészöldítési programmal támogatja a Kormány, amelynek része a Zöldbusz program is.
𝟒. Ma már léteznek olyan technológiák, amelyek a zöldenergia termelésére és tárolására alkalmas rendszerekből 100 százalékban környezetbarát módon ki tudják nyerni a kritikus nyersanyagokat. ️Magyarország ezen technológiák bevezetésében is élen jár.
Ugyanakkor miközben Európa a szabályozásra fektette a hangsúlyt, addig Kína hatalmas anyagi forrásokat invesztált a zöldenergia-ágazatba. Ennek eredménye, hogy az ázsiai ország az iparágban a világ előtt jár, nem véletlen, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is kénytelen volt elismerni, hogy Európa 9️⃣7️⃣ százalékban függ Kínától a zöldátálláshoz szükséges kritikus nyersanyagok tekintetében.