1️⃣9️⃣5️⃣6️⃣A képen egy T–54-es szovjet tank áll a Parlament épülete előtt, miután 65 évvel ezelőtt a Forgószél hadművelet keretében leverték az 1956-os magyar forradalmat.

👉November 3-án estére az összes fontosabb katonai objektumot, repülőteret, nagyvárost körülzárták a szovjet alakulatok. Az erejük megvolt hozzá: az itt állomásozó 5 szovjet hadosztály mellé további 12 vonult be. A részben közép-ázsiai legénységet a feletteseik úgy tájékoztatták, hogy a „fasiszták” ellen fognak harcolni.

👉A szovjetek a magyar kormánnyal szemben időhúzási taktikával éltek. Ebben a román kommunista párt itt tartózkodó küldöttsége is a segítségükre volt. Nagy Imre régi internacionalista „barátja”, a magyar anyanyelvű Valter Roman feladata a magyar kormányzat szóval tartása, hitegetése volt.

👉Harmadikán estefelé a jugoszláv nagykövet értesítette Szántó Zoltánt, Nagy Imre közeli munkatársát, hogy egy esetleges szovjet beavatkozás esetén a nagykövetségen menedékjogot adnak számukra. November 4-én hajnali 4 órakor kiment a csapatokhoz a „Grom–444” (Mennydörgés–444) jelszó, és ezzel megindult a Forgószél hadművelet (Operacija Vihr).

👉A magyar egységekhez viszont az ellenállást megtiltó parancsot küldtek ki a kommunista főtisztek. Azonban néhány magyar alakulat így is felvette a harcot. Történelmi abszurd, hogy Budapest határában a Juta-dombnál egy tüzéralakulat éppen a Maléter Pált és fogolytársait szállító konvojra adott le eredményes tűzcsapást, és a konvoj vissza is fordult.

👉A szovjet páncélosok azonban hatékonyan törtek előre, déli 12-re az összes fontosabb középületet – beleértve az Országházat – birtokba vették. November 6-ára a szovjetek végül a belvárosi ellenállás nagy részét felszámolták, s így Kádár Jánost és ellenkormányát felhozták Szolnokról, Kádár így a kommunisták nagy ünnepén, november 7-én szovjet páncélautón érkezett meg a magyar Országházba.

👉A fegyveres ellenállás helyett a passzív ellenállás hetei, hónapjai következtek, amely a forradalom és a szabadságharc újabb fejezetét jelentette. Így nagy tévedés lenne azt hinni, hogy a szovjet tankok önmagukban le tudták volna verni a magyar szabadságharcot. A magyarok 1956-ban megtanulták, hogy a nagyhatalmi ígéretek helyett csak magukra számíthatnak.

https://hirado.hu/cikk/2021/11/03/november-4-szovjet-tankok-rohantak-le-a-cserben-hagyott-orszagot

Kommentár nélkül... Egy gyászoló édesapa levele a rendőrségnek.

"Nyilvánosan szeretnék köszönetet mondani bajtársai segítségéért!
Kisebbik fiamat, Bognár János Józsefet, 2021. október 28-án Ikladon,…

Összevont poszt
Győzelemként ünnepelt a baloldal egy kutatást, de csak a valóságot hagyták ki a hírből!

Nagyon ünnepelt a baloldal, de igazából semmi…

Győzelemként ünnepelt a baloldal egy kutatást, de csak a valóságot hagyták ki a hírből!

Nem várt helyről jött a pofon a baloldalnak.

Nemzeti gyásznap 🏴
1956. november 4-én szovjet tankok és áruló kommunisták sodorták el a magyarok szabadságát, ám szabadságszeretetét sosem tudták.

Újabb tankok jöttek – súgta szomszéd
nagyfiú,
lőtt árvára újabb árva, folyt a háború,
és a világ sose tudja meg,
kik voltak a Corvin-köziek.
(Bereményi Géza: Corvin-köziek)

November 4-én a hősies harcot…

𝐀𝐳 𝐮̈𝐳𝐥𝐞𝐭𝐢 𝐞́𝐥𝐞𝐭 𝐞́𝐬 𝐚 𝐤𝐨𝐫𝐦𝐚́𝐧𝐲𝐳𝐚𝐭 𝐜𝐬𝐮́𝐜𝐬𝐭𝐚𝐥𝐚́𝐥𝐤𝐨𝐳𝐨́𝐣𝐚 - 𝐕𝐈𝐈. 𝐁𝐮𝐬𝐢𝐧𝐞𝐬𝐬 𝐌𝐞𝐞𝐭𝐬 𝐆𝐨𝐯𝐞𝐫𝐧𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐒𝐮𝐦𝐦𝐢𝐭.

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média