Az Európai Parlementbe már megérkezett a Karácsonyfa és a kis Betlehem is.
Tegnap azt írtam: "Je suis PestiSrácok. A cenzúra elfogadhatatlan."
Most szeretném megosztani Veletek bővebben ezzel kapcsolatos gondolataim, miért is álltam ki ennyire markánsan a téma mellett. Megjegyzem, baloldali sajtóorgánum esetén is így tennék, mert a sajtó- és véleménynyilvánítás (itt nemcsak a sajtóra, az emberekre is gondolok) szabadsága nálam abszolút prioritás.
Mint ismert, a Pesti Srácok Facebook oldalát 11 év után törölte a Meta, a fent említett indokkal: “a technológiai eszközök megjelölése” alapján. Szögezzük le előre, ez teljes mértékben elfogadhatatlan.
Magam is előszeretettel élek a technológia legújabb vívmányaival, a korábbi években kiemelten foglalkoztam munkám során a robotikának és a mesterséges intelligenciának a jelenünkre kifejtett hatásaival. Siketként, fogyatékossággal élő személyként nem egy műszaki vívmány nyitott ki számomra és sorstársaim számára olyan lehetőségeket, melyek nagyrészt segítik az egyenlő esélyű hozzáférést a társadalmi életben való részvételhez. Bizonyára tudják, hogy a telefont végeredményben Alexander Graham Bell azért találta fel, mert a családjában voltak siket személyek és ezért megszállottan foglalkozott a hanggal és a hang továbbításával, így jutott el a megoldásig. A telefon azonban a siketeket elválasztotta a többségi társadalomtól, hiszen nem tudtak telefonálni. Az új technológiai vívmányok ezt a szakadékot mára gyakorlatilag felszámolták, napjainkban akadálymentesen tudok én is a telekommunikáció eszközeivel élni.
Ennek ellenére, most ennek a folyamatnak az ellenkezőjét látom akkor, amikor a vélemény kinyilvánításáról van szó. A technológiai eszközök egyfajta cenzorként a szólásszabadságra jelentenek veszélyt. Pontosabban azok, akik erre hivatkozva korlátoznak másokat.
Hónapok óta a ChatGPT, a Google Bard, a Microsoft Bing-chat (újabban Copilot) trió nevétől “hangos” az internet, az AI az életünk részévé vált. De ismerjük a korlátait is. Számtalan esetben kapunk téves információt, félreértelmezett választ, tehát közel sem tévedhetetlenek. Ennek tükrében mennyire korrekt egy személytelen gépi elemzés alapján tartalmat törölni egy közösségi felületről? Hol marad a tárgyilagosság? Hiszen maga az inkriminált tartalom törlődik, ezáltal értelmezni sem lehet a közösségi alapelvek megsértése miben rejlett a technológia szerint? Erről vitát sem lehet tehát folytatni, pedig mint azt említettem, az AI csevegő programok sem értik olykor, hogy mit szeretnénk kérni tőlük, tehát nem tévedhetetlenek. Ez alapján tiltani valakit a Facebookról nem más, mint cenzúra.
A Facebook kommentek írása, olvasgatása is a mindennapjaink része, emberek közt zajlanak különböző minőségű párbeszédek, viták. Ugyanez a platform tehát pont a párbeszéden alapszik, legalábbis részben. Természetesen szükség van bizonyos fokú moderációra, magam is élek vele olykor, ha valaki nem elősegíti, hanem gátolja a vélemények ütköztetését vagy éppen személyeskedő, tolerálhatatlan stílusban ír. De ez sosem jelentheti az eltérő vélemények eltüntetését.
Egy gépi algoritmus mögé bújni gyávaság. Sosem szabad, hogy egy "jogi köntösbe bújtatott" eljárást emögé tegyünk. Annál is inkább, ,mert a FaceBook nem hatóság, tehát nem is teheti ezt meg szerintem. Pláne, hogy azokat a szempontokat, ami alapján eljár, valakik megtanították neki. Most ezeken az emberek a sor, hogy megmagyarázzák, konkrétan mi is a problémájuk az 5 említett, hónapos vagy évekkel ezelőtti tartalmakkal. Kíváncsian várom azt is, hogyan lehetséges egy hír- és véleményoldalt kéretlen tartalom közzétételével vádolni? Nonszensz. Az elmúlt hetekben több ismerősömnél is felmerült már hasonló vád. A legtöbbször akkor, amikor az adott személy megosztott mondjuk egy vele készült interjút a saját oldalán. Ugye mindenki érzi mennyire triviális ez?
Arról pedig csak zárójelben, itt a végén szólnék pár szót, hogy ez mennyire kettős mérce alapján történik. Hiszen naponta találkozunk olyan rágalmazó írásokkal más oldalakon, amelyek bőven meghaladják a tolerálhatóság határát a Facebookon. De amíg a vállaltan jobboldali tartalomgyártók rendszeres törlésekkel és kitiltásokkal szembesülnek, a magukat függetlennek vallóknál (érdekes, vállaltan baloldali alig akad…) bármilyen alpári gyalázkodás maradhat.
Őszintén remélem, hogy a Pesti Srácok fellebbezése nyomán előbújnak a technológiai eszközök mögött álló valódi személyek és egy nyílt párbeszéd alapján, a döntésüket az érvek ütköztetése nyomán megváltoztatják.
Egyébként pedig, ne legyen cenzúra se itt, se máshol. Nem véletlen, hogy az Elon Musk által átvett Twitter most X-ként sokkal szélesebb merítését tudja nyújtani az érvek, vélemények ütköztetésének, hiszen ott nagyobb a szólásszabadság.
Minden értékelhető véleményt örömmel várok.
Üdvözlettel, dr. Kósa Ádám