👉 Kincses Előd jogász és Mircea Dinescu költő vehette át idén a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, valamint a MOL-Csoport Petőfi-díját pénteken Budapesten, a MOL Campus épületében.

️ Mircea Dinescu 1950. november 11-én született egy dél-romániai kisvárosban, Slobozián. Középiskolai tanulmányait követően a bukaresti Stefan Gheorghiu Egyetemen újságíróként szerzett diplomát. Költői tehetsége már fiatalon megmutatkozott: első verseskötetével 21 évesen elnyerte az Írószövetség Debut-díját, később elismert költőként a Luceafărul és a România literară irodalmi folyóiratok szerkesztőjeként dolgozott. Költeményeiben és szatíráiban élesen kritizálta a Ceaușescu-diktatúrát, ezért a Securitate folyamatos megfigyelése alatt állt. A „Halál újságot olvas” című kötetét hazájában betiltották. Költészetének népszerűségét bizonyítja, hogy verses kötetei rendre több nyelven, köztük magyarul is kiadásra kerülnek. Így többek között a „Halál újságot olvas”, a „Szentségekből bukásra” és a „Bőröndnyi ország” című gyűjteményei is elérhetőek magyar nyelven. 1989 márciusában a francia Libération közölt egy vele készített diplomáciai postával nyugatra csempészett interjút, amelyben nyíltan bírálta Ceaușescut és a kommunista vezetést. Emiatt állásától megfosztották és háziőrizetbe helyezték. Megtiltották számára, hogy bárkivel kapcsolatba lépjen a családtagjain kívül. 1989. december 22-én fontos szereplője lett a kibontakozó romániai forradalomnak. Az őrizet alól szabadulva a bukaresti tüntetők élére állt, eljutott a televízió székházához, ahol élő adásban jelentette be Ceaușescu menekülését és a forradalom győzelmét – ez a pillanat a forradalom meghatározó szimbólumává vált. A decemberi forradalmat követően megválasztották a Román Írószövetség elnökének, folyóiratot vezetett, és fontos részt vállalt Securitate irattárát vizsgáló bizottság munkájában. 1991 óta az Augsburgi Egyetem tiszteletbeli tagja. 2003-ban előadóként vett részt a KKETTK Közalapítvány Orwell-emlékév keretében megrendezett 1984 című konferenciáján. Költői munkájának elismeréseképpen háromszor ítélték neki a Romániai Írószövetség költészeti díját, valamint elnyerte a Román Akadémia irodalmi díját. 1989-ben Rotterdamban elnyerte a Nemzetközi Költészeti Díjat. 1999-ben a román irodalomért tett erőfeszítéseiért Herder-díjjal tüntették ki. Egy évvel később pedig a Románia Csillaga érdemrend parancsnoki fokozatával tüntették ki.

Összevont poszt

Csatlakozzatok!

Elindítjuk a Nemzeti Ellenállás Mozgalmat! Csatlakozz! nem.hu

️ BREAKING! Elindult a Nemzeti Ellenállás Mozgalom, vagyis a NEM! Azzal, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője egyértelművé tette, hogy Brüsszelből egy…

A Tisza “árad”!
️A Fidesz pedig nyer!
Hatalmas fölénnyel nyert Szentesen az időközi választáson a fideszes Cserháti Gyula. Majdnem 60 százalékot kapott, a balosok a 30-at sem érték el.

Adventi fények Baján.

Baján meggyújtották az első adventi gyertyát, ezzel hivatalosan is megkezdődött a várakozás, az ünnepi készülődés időszaka.

Legyen tele ez az időszak szeretettel, békével és…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média