️A Wagenknecht-párt akár képes is lehetne áthidalni a klasszikus baloldal és az AfD közötti szakadékot és ezzel alapjaiban megváltoztatni a német politikai rendszert.

👉Az AfD–BSW együttműködés sikeressége természetesen több faktortól is függhet, kezdve azzal, hogy a fősodor pártjai miképp viseltetnek irántuk, a szociáldemokraták és a zöldek tartósan gyengék maradnak-e, vagy hogy a BSW párttá alakulása után képes-e megtartani szimpatizánsait.

Sahra Wagenknecht pártalapításával (Bündnis Sahra Wagenknecht, BSW) alapjaiban rendeződhet át a német pártrendszer: egyes felmérések szerint a BSW leginkább az Alternatíva Németországért (AfD) kárára tudna növekedni, ugyanakkor a német politikai rendszer egészét tekintve az AfD akár profitálhat is a helyzetből.

️Noha valós a veszélye annak, hogy az AfD szavazóinak néhány százaléka átpártolna Wagenknecht új pártjához, messzemenő következtetéseket azonban nem érdemes mindebből levonni, amelynek okai a következők:

👉1) jelenleg csak egy hipotetikus pillanatfelvételről beszélhetünk,
👉2) a párt még meg sem alakult, de már most mutatkoznak jelei a belső megosztottságnak,
👉3) az új párt képes lehet olyan választókat is megszólítani, akiket az AfD nem,
👉4) Wagenknecht ugyanabba a csapdába eshet, mint a fősodratú politikai elit, amiért kissé sietve és minden szükség nélkül leszögezte, hogy nem hajlandó az AfD-vel együttműködni.

Utóbbi pont különösen meghatározó lehet, hiszen az AfD szárnyalása és 23 százalékra való erősödése mögött nem elhanyagolható szempont volt, hogy a párt képes becsatornázni az emberek a kormánnyal és a CDU-val szembeni elégedetlenségét, vagyis bevonzani azokat a szavazókat, akik az AfD-ben látják a hatalmához végletekig ragaszkodó politikai elit leváltásának lehetőségét.

Tehát komoly stratégiai hibának minősülne, ha a BSW elzárkózna a kooperációtól azzal a párttal, amely a németek szerint az egyetlen hiteles ellenzéki alternatívát képes nyújtani a választóknak.

️Azonban ha a két rendszerellenzéki párt között kölcsönös előnyök mentén mégis létrejönne egyfajta együttműködés, akkor akár képessé is válhatnának a fősodratú pártok által mesterségesen létrehozott politikai kordon lebontására. Ennek esetleges megvalósulásával új politikai korszak köszöntene Németországra.

Az is egy komoly érv lehetne a kooperáció mellett, hogy 2024-ben az egykori NDK több tartományában (Brandenburgban, Szászországban és Türingiában) is választásokra kerül sor, ahol könnyen elképzelhető lenne, hogy a két párt együttműködése választási többséget eredményezne. Egy júliusi – tehát még a pártalapítás előtti, vagyis hipotetikus – Insa felmérés szerint Türingiában a két párt együttesen 47 százalékot érhetne el, aminek kapcsán Stefan Möller, a türingiai AfD társvezetője kifejtette, hogy pártja részéről lenne együttműködési, és ezáltal koalíciós hajlandóság is. A politikai kordon megszüntetése tehát nemcsak a német demokráciára lenne kifejezetten jó hatással, de a német pártrendszert is gyökeresen megváltoztatná.

Legújabb elemzésem a témában a XXI. Század Intézet honlapján jelent meg, link a kommentek között.

Hogy mit keres Orbán Viktor Kazahsztánban?

👉Az elmúlt évek politikai és biztonsági válságai rendkívül megnehezítették az energiaellátást egész Európában. A diverzifikáció emiatt stratégiai jelentőségű…

Gondolom kapva kapnak majd a hivatásos forradalmáraink által innen elüldözött gyárak után.
Vegyük már észre, hogy a Gyurcsány vezette ellenzéket semmi más nem érdekli csak az, hogy miként ronthatna a…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média