️Összefoglaló a madridi NATO-csúcs tegnapi napjáról:

Mit tudtunk meg a madridi NATO-csúcs mai napján?

Törökország visszavonta vétóját a finn és svéd csatlakozási kérelmek kapcsán, így elhárult az utolsó akadály a két ország NATO-tagsága elől.

Az észak-atlanti szövetség - ahogy az várható volt - új stratégiájában a legfőbb és közvetlen veszélynek Oroszországot tekinti, míg Kína a NATO szerint kihívást jelent a szövetség biztonságára, érdekeire és értékeire nézve. Kínával kapcsolatban jelzésértékű az is, hogy a NATO-csúcson Ausztrália, Japán, a Koreai Köztársaság és Új-Zéland képviselői is részt vettek.

A tagállamok között megegyezés született arról, hogy a szövetség gyorsreagálású erőinek létszámát 40 ezerről 300 ezerre emelik. A gyakorlatban ezek az erők hazájukban állomásoznak majd, ugrásra készen szükség esetén a keleti szárnyon, azaz az orosz határ közelében történő bevetésre, ahol előkészítik egy ekkora haderőnek szükséges infrastruktúrát, beleértve a haditechnika és a felszerelések felhalmozását is. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint azonban ennek a megállapodásnak a pontos tartalommal való feltöltése még kidolgozás alatt áll.

Ami viszont már biztos, hogy az Egyesült Államok növeli katonai jelenlétét a térségben. Joe Biden elnök bejelentése szerint két repülőszázadnyi F-35-ös vadászgépet telepítenek Nagy-Britanniába, megerősítik a légvédelmi erőket Németországban és Olaszországban, csapatokat telepítenek a Baltikum országaiba és Romániába.

A csúcs ideje alatt több vezető is harcias kijelentéseket tett az ukrajnai háborúval kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy Oroszországot a harcmezőn kell megverni. Közéjük tartozik Liz Truss brit külügyminiszter és Alexander De Croo belga miniszterelnök. Mindez kiváltképp a frontról érkező, Ukrajna számára nem túl kedvező hírek tükrében érdekes.

Ukrajna részére is újabb támogatásokat nyújtanak, a szövetség 330 millió euró értékben ad át nem halálos katonai felszerelést Kijevnek.

Az egyes országok azonban a NATO-csúcs előtt és alatt konkrét fegyverszállításokat is bejelentettek: Franciaország VAB páncélozott csapatszállítójárműveket, Németország és Hollandia pedig összesen hat Panzerhaubitze-2000 önjáró tarackot, Norvégia pedig három M270 rakéta-sorozatvetőt, valamint 5000 gránátot ad át. Igaz, a rakéta-sorozatvetők raktári készletekből származnak és felújításra szorulnak, a munkálatokat Nagy-Britanniában fogják elvégezni. Ezenkívül érkezett hír arról is, hogy Csehország két Bivoj típusú felderítő drónt ad Ukrajnának.

Fotó: NATO

Varga Mihály:
Magyarország 1. helyen végzett a GlobalCapital Bond Awards díján! Egy héten belül ez a második nemzetközi elismerés a sikeres adósságkezelésért!

Tűzgyújtási tilalom újabb két megyére
(Ha jól számolunk, akkor így már nyolc megyében.)

Csakis itt szítsd a tüzet:
a szívedben
a vágyaidban
a kávéfőző alatt
a párod szívében
a vágyaiban
a kávéfőzője…

Számomra körvonalazódik a helyzet:

Ukrajna már csak a nyugati (amerikai) haditámogatások miatt tud talpon maradni.
Oroszország ezt a háborút komoly eséllyel meg fogja nyerni, a kérdés csak az, hogy…

Újabb kuriózummal lepte meg közönségét szerdán a Szépművészeti Múzeum, hiszen a 20. századi festészet egyik kiemelkedő alakjának, Henri Matisse A gondolatok színe címet viselő tárlata nyílt meg.

A…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média