Lehetséges, hogy előrelépés történt az orosz-ukrán háborúban az Isztambuli tárgyalásokon?

👉 Kosztur András összegezte és értelmezte a történéseket!

️ Előrelépés történhetett az ukrán-orosz tárgyalásokon Isztambulban!

Az orosz tárgyalódelegáció vezetője, Vlagyimis Megyinszkij közlése szerint az ukrán delegáció konkrét javaslatokkal állt elő Ukrajna semleges és atomfegyvermentes státusza kapcsán, amelyeket a két ország jövőbeli szerződésében rögzíthetnek majd.

2️⃣ Oroszország ezért cserébe két lépést is tesz az ukrán állásponthoz való közeledés érdekében.

Az oroszok jelentősen csökkentik majd a katonai aktivitásukat Kijev és Csernyihiv térségében, hogy lehetőséget teremtsenek a döntéselőkészítő munka zavartalan lebonyolítására ukrán részről.

Emellett a korábbi álláspontjukat némiképp módosítva, már a szerződéskötést előkészítő külügyminiszteri találkozóval párhuzamosan is lehetségesnek tartják a két államfő találkozóját.

Az ukrán delegáció tagjai is megerősítették, hogy konkrét javaslatot tettek Ukrajna semleges és atomfegyvermentes státusza, valamint nemzetközi biztonsági garanciái kapcsán. Állításuk szerint a kérdésben népszavazást is tarthatnak majd Ukrajnában.

️ Továbbra is kérdéses maradna azonban a javaslatok szerint a Krím és a Donbasz státusza. A biztonsági garanciák nem terjednének ki ezekre a területekre (Megyinszkij határozottan állította ezt, az ukránok utaltak rá), az ukránok pedig azt javasolják, hogy a Krím státusza kapcsán 15 éves tárgyalási időszakra vállalja mindkét fél, hogy nem lép fel katonai úton a helyzet végleges rendezése érdekében.

Mi következik ezután? Az orosz csapatok vélhetően korábbi bejelentéseiknek megfelelően tovább folytatják a hadműveleteiket a Donbasz térségében, ahol az ukrán hadsereg főerői is állomásoznak. Anton Herascsenko ukrán belügyminiszter-helyettes szerint az orosz kijelentések mögött is csupán időhúzási szándék van, amelyre a csapatok átcsoportosítása miatt van szükség. Tény, hogy Kijev és Csernyihiv környékén a harcok intenzitása korábban csökkent, és az oroszok az elfoglalt pozícióik megtartására rendezkedtek be, komolyabb előrenyomulást pedig Mariupolon kívül Harkivtól délre, a Donyeck megyei Szlovjanszk felé vezető útvonalon hajtottak végre.

Kérdéses, hogy Oroszország elfogadja-e az ukrán javaslatokat, főképp a vitatott területeket illetően, hiszen azok a háború előtti bizonytalan helyzet hosszútávú fenntartását jelentenék, és Moszkva számára még a szankciók feloldását sem feltétlenül garantálná egy ilyen egyezmény. Így az egyezmény vélhetően a Kreml lépéseinek támogatói körében sem lenne népszerű - sőt, elsősorban köztük nem.

Szintén kérdéses, hogy az ukrán közvélemény radikálisabb része hogyan fogadja majd a javaslatokat. A volt elnök, Petro Porosenko környezetébe tartozó egyes politikusok szerint még a NATO-tagságról való lemondás is megengedhetetlen. Még problémásabb lehet, hogy bár jogilag nem, de a gyakorlatban viszont hosszabb távon is lemondana Kijev a Krímről és Donbaszról, ha a 15 éves tárgyalási időszakról szóló javaslat elfogadásra kerülne Moszkvában. Bár a javaslat ukrán szempontból jelenleg kétségkívül előnyös lenne, a mostani felfokozott hangulatban azt sokan "árulásként" értékelhetik.

Kit érdekel az infláció, amikor a bérek jobban nőnek!
️Ha neked nem emeltek infláció felett, akkor nem az Orbán a hibás!

Az infláció 2022 januárjában 7,9% volt 2021 januárjához viszonyítva, mindeközben…

HONNAN LOPTÁK EL A TELEFONSZÁMOMAT MÁRKI-ZAYÉK?
Az sms után ma telefonon hívott fel Márki-Zay felesége gépi hangon, hogy szavazzak a férjére.
Elegem van Bajnai Gordonék adatlopásaiból!
Ezek mindent…

Karácsony Gergely szerint a baloldal nyeri a választásokat.
Gelgely már 2018-ban is jól tippelt!
Akkor azt mondta, hogy ő lesz Magyarország miniszterelnöke.
Hát, nem lett…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média