„Éljen a magyar kultúra, éljen a haza!"
Hogyan tudunk a normalitás szigete maradni? Ezt a kérdést tette fel ma Csák János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere azon az emlékülésen, amit Klebelsberg Kunó hivatalba lépésének századik évfordulója alkalmából rendeztek.
A legnagyobb nehézségeket a jelen kor egyes szellemi áramlatai – köztük az úgynevezett woke-ideológia és a cancel culture – jelentik. A megoldáshoz a magyar állam egyik nagy feladata, hogy segítse a magyar észjárást tükröző világszínvonalú alkotások létrejöttét. Mindeközben úgy kell fejleszteni a köznevelési, tehetséggondozási és a pedagógusképzési intézményrendszert, hogy az növelje a kiművelt emberfők számát.
Miniszterünk elmondta, a KIM feladata is világos: nem a pénzosztás, hanem az, hogy az öntudatos, cselekvőképes, kiművelt és magabíró emberek számát növelje! „Ha jól kezeljük a tudományt, az segíteni fogja a magyar megmaradás, kultúra és szabadság ügyét” – foglalta össze, majd úgy zárta szavait: „Éljen a magyar kultúra, éljen a haza!”
Az összejövetelen Varga Mihály pénzügyminiszter, Polgári Művelődésért Oktatási, Kulturális és Tudományos Alapítvány kuratóriumi elnöke Klebelsberg Kunót méltatva kiemelte, az egykori kultuszminiszter azért dolgozott, hogy a tudás, műveltség révén emelje fel Magyarországot, mivel „hite szerint csak így lehetünk módosabbak, függetlenebbek és mindenek felett öntudatosabban gondolkodó magyarok”.
Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a többi között arról beszélt, hogy az elmúlt száz év magyar történelmének hányattatásai kapaszkodókat kerestetnek velünk. Ilyen kapaszkodó gróf Klebelsberg Kunó és az ő mintegy tízéves kultuszminiszteri tevékenysége. Szavai szerint az új minisztérium a klebelsbergi hagyományokba gyökerezve próbál meg üzenetet hordozni a mai modern, posztmodern korszak számára.