„Ne féljetek! Íme, nagy örömet adok tudtul nektek és az lesz majd az egész népnek. Ma megszületett a Megváltó nektek, Krisztus, az Úr, Dávid városában. Ez lesz a jel: Találtok egy jászolba fektetett,…
Milyen gazdag a magyar néphagyomány ❤️️
A hagyományok szerint december 25-e dologtiltó nap volt. Bácskában, Bánátban úgy tartják, hogy ha ez a nap szerdára esik, akkor kemény zúzmarás tél, nagyon hideg tavasz, nedves nyár, kellemes ősz, és sok gabona lesz.
A karácsony napja a család ünnepe volt a hagyományos magyar paraszti életben is. Lészpeden ezen a napon nem takarították ki az istállókat. Máshol a tányérokat sem mosták el, és a szemetet sem vitték ki.
Pereszlényben a hamut és a szemetet sem vitték ki, mert attól tartottak, hogy ezekkel együtt kivinnék a szerencsét is a házból.
Mindenhol csak a legszükségesebb munkákat végezték el, így az állatoknak is már előző nap odakészítették a takarmányt. De általában maguknak sem főztek, hanem az előző napi maradékot ették meg. Innen ered a mai napig fennmaradt népi hagyomány, a kocsonya fogyasztása.
De a karácsonyköszöntő és a betlehemezés sem maradt abba, hiszen ezt december 25-én és 26-án is folytatták. A köszöntést délben a gyerekek kezdték, majd vacsora után a fiatalok folytatták, és este a felnőttek fejezték be. Közben kántáltak, vagyis énekelve járták a házakat, betlehemeztek, és szálláskeresőt játszottak, amikor is eljátszották a betlehemi szálláskeresést. Ez főleg a Dunántúlon terjedt el. A köszöntés célja az volt, hogy a következő évben termékenység, bőség és szerencse legyen.
A karácsony a szeretetről szól. Végre jut időnk azokra, akik a legfontosabbak számunkra, így december 25-én a legtöbb otthonban összegyűlnek a családok, hogy együtt ünnepeljék a karácsonyt.
Ez a nap ezért mindig is nagyon fontos volt, mert a CSALÁD a legnagyobb ajándék ️