OLVASÓINK ÍRTÁK rovat
A háló világa (Zonka írása)
Ülj le velem egy kávéra
A pókok hálókat építenek, hogy segítsenek nekik táplálékot szerezni. Ragadós selymük miatt a rovarok elakadnak a hálóban. A pókok vagy a hálóban maradnak, vagy a közelébe bújva várják a következő áldozat érkezését. A hálót vető pókok megvárják, míg a rovarok a környékükre kerülnek, majd előrelendülnek, és köréjük tekerik a hálót.
Amikor valami a hálón sétál, rezgések szabadulnak fel, amelyeket a pók érez. Ez figyelmezteti a pókot egy új áldozatra, vagy veszélyre.
A számítógépes háló-zat viszont olyan speciális rendszer, amely a számítógépek egymás közötti kommunikációját biztosítja. Ez már nem a pókok világa.
És bizony egy internetes hálózatot lehet jó és rossz dolgokra is használni attól függően, hogy mi a cél.
A technikai fejlődés eredményeként ugyanis ugrásszerűen megnőtt a hálózatot használók száma, mind az üzleti területeken, mind pedig az otthoni alkalmazásoknál.
Ha az etika és a törvények keretein túl akarnak hálózatot létrehozni, sajnos van mód rá. Ezt a darkneten keresztül intézik.
A darknet kifejezés az interneten névtelenül zajló kommunikációt jelenti. A darknet-ek ugyanis titkosítási technológiákat alkalmaznak annak érdekében, hogy két felhasználó között célzottan létesítsenek kapcsolatokat. Ezek lényegében magánhálózatok, amelyek le vannak választva a klasszikus internetről - a felhasználók egymás között, úgymond négyszemközt vannak. Vagyis sok kicsi és nagy darknet létezik az interneten.
Igazából a darknet nem feltétlenül rossz. Ami a fontos, hogy névtelenséget biztosíthat, vagy olyan kapcsolatot, amelyhez nem kívánnak nyilvánosságot. Lehet ez államközi, hatósági, üzleti kapcsolat is, mindenféle törvénytelenség nélkül.
A probléma ott kezdődik, ha a darknet lehetőségeit rossz célokra használják.
Márpedig használják. Sokan. Egyének, szervezetek akár.
Hálózat a gazemberek között.
A szervezett bűnözés, vagy a „bűnszervezetek” egy nemzetközi csoportosulása az erősen centralizált, bűnözők által működtetett vállalatoknak, vagyis az illegális tevékenység - nyilvánvalóan leggyakrabban a nyereség céljából.
Amit a szervezett bűnözésről tudni kell:
- a specializáció. Az azt jelenti, hogy minden egyes részfeladatot az arra legalkalmasabbnak tartott személy végez el, és minél kevesebb feladat jut egy személyre, annál specializáltabb a bűntény végrehajtása.
- a munkamegosztás, ami hasonló a specializációhoz, de ez inkább a részfeladatok felosztására szolgál.
- a jó kommunikációs eszközök - igencsak szükséges a bűntények sikerességéhez. (mobiltelefon, internet...)
- a profizmus
- a konspiráció, vagyis a szervezettség magas foka elsősorban a nagyobb bűnszervezeteket, maffiákat juttatja eszünkbe. Olykor egész régiókat is felügyelnek.
Felderítésüket igencsak megnehezíti a profi módon megszervezett bűnszövetkezet tagjainak lojalitása és kegyetlensége.
A szervezett bűnözés lényegében sejtszerűen kiépített, egymással gyakorlatilag összefonódva élő bűnszervezetek hálózatát jelenti amelynek fő célja a folyamatosan növekvő profit.
Egyik formája az illegálisan szerzett pénz tisztára mosása, amelyet kiegészít a gazdasági pozícióépítés a kiterjedt személyi kapcsolatok összefonódása révén a szervezet legitimitásának megteremtése érdekében. Törekszik a minél nagyobb anyagi erőforrások megszerzésére, a gazdasági, társadalmi, politikai kulcspozíciókba való beépülésre.
Ennek része többnyire a pedofil-, a drog-, a fegyver- stb hálózat.
Egy ilyen hálózatot heroikus küzdelem feltárni.
Tagjai nagyon sok esetben - már akik működtetik ezeket - a legmagasabb körökben találhatók. Olyanok, akik a külvilág felé hibátlanok, feddhetetlenek, véleményformálók. Lehetnek politikusok, karhatalmiak, igazságügyisek, pedagógusok, médiasztárok, egyházi személyek, üzletemberek... Attól függően, mi a szervezet profilja. A felsőbb osztályban élők közt találhatók a vezetők többnyire.
A vezető, a partnerek, a résztvevők többségében szigorú hierarchiába rendeződnek, melynek tetején a vezető áll, aki mintegy diktátorként működik.
A végrehajtásra a még kevésbé beépült, kezdő bűnözőket használják. Ilyenformán ezek a hálózatok nagyon sokáig működőképesek tudnak lenni. Csak anyagilag kell őket érdekeltté tenni.
Nos, így jutottunk el a pókok hálójától a szervezett bűnözői csoportokig, akik szervezetük rejtett működéséhez, a darknetek titkosított lehetőségeit használják.
S míg a pókok életét könnyen nyomon követhetjük, mert ismereteinket róluk a normál interneten a kutatók rendszeresen közzéteszik, addig a darknetet használó szervezetek hálóiról igen nehéz információhoz jutni. Ezért van olyan nehéz dolguk a hatóságoknak. Na meg azért is, mert ha egy-egy szervezetnek a vezetői a legmagasabb körökből adódnak, azok nemcsak testőröket használnak védelmükre. A korrupció esetükben a szervezetük fontos része. Hiszen az illegális pénzcsinálás bármilyen formáját védeiük kell.
Éppen ezért is használják a sejtszerű felépítést a darknetes hálózatuknál is. Nincs dolgozói nyilvántartás. Mindenki csak pár embert ismer. Hiszen minél nagyobb egy szervezet, annál nagyobb a lebukás veszélye, a hálózat összeomlása különben. Így, ha egy-egy sejt le is bukna, nélkülük is folyna tovább a "munka". Aztán, majd ha szükséges, könnyen pótolhatják őket.
Azt hiszem, egyelőre általánosságban ennyi száraz infó elég is a hálókról, a hálózati formákról.
Eljött az ideje annak, hogy a következő részben mélyebbre ássak a bűnözők hálózatába, s az áldozatok közé is, és ott turkáljak tovább.
Pókok nélkül persze.
Köszönöm, hogy velem tartottál.