𝟭𝟵𝟵𝟬. 𝙤𝙠𝙩𝙤́𝙗𝙚𝙧 𝟯𝟭 - 𝘼 𝙝𝙖𝙡𝙖́𝙡𝙗𝙪̈𝙣𝙩𝙚𝙩𝙚́𝙨 𝙚𝙡𝙩𝙤̈𝙧𝙡𝙚́𝙨𝙚
Korunk talán leginkább vitatott kérdése mind erkölcsi, mind morális tekintetben a halálbüntetés létjogosultsága. Hazánkban 1990 októberében törölték el, az utolsó kivégzésre 1988-ban került sor, amikor Vadász Ernőn hajtották végre az ítéletet egy férfi megölése és megkínzása miatt.
a 21. század államaiban sok helyen érvényben van a halálbüntetés kiszabhatóságának lehetősége, bár általánosságban elmondható, hogy a fejlett nyugati társadalmak többségében eltörölték. Ez alól kivétel például az USA néhány állama, ahol különféle halálbüntetések vannak érvényben mind a mai napig.
A jog világa, de a társadalmak mindennapjaiban is rendre előkerül a téma: jogos-e, kell-e halálbüntetést alkalmazni az ítéletek során? Nézzük a két fő álláspontot.
A halálbüntetés ellenzői több nézőpontból közelítik meg a kérdést. Vannak, akik vallási, ideológiai kérdésként tekintenek rá, nézetük szerint senkinek sincs joga elvenni más életét, még törvényes úton sem. Ugyanezen állásponton vannak azok, akik a természettől idegen cselekvésként tekintenek a kivégzésre. És természetesen ott van az érvrendszerben az a valós megállapítás, hogy a tévedésből kivégzettek rehabilitációja ugye nem megvalósítható. Hiszen hány olyan ítéletről hallottunk akár több évtized után is, hogy az illetőről kiderült: ártatlan? A technika és a bűnüldözés fejlődése már számtalan esetben bizonyította be, hogy az elkövető nem az a személy akit elítéltek......
A halálbüntetés támogatónak érvrendszere is elfogadható, ha megértjük a miértjét. Nyilván nem véletlen az, hogy az ítéletek meghozatalában nem vehet részt az áldozat vagy annak hozzátartozója, hiszen természetes ha ők a legsúlyosabb ítéletért kardoskodnának. Ugyanakkor vannak olyan bűncselekmények, melyek elkövetőire a legtöbb jóérzésű ember szó nélkül alkalmazná a kivégzést. Ilyen például a gyermekek ellen elkövetett bűncselekmények sora, vagy a sorozatban elkövetett, brutális gyilkosok esetei. Joggal, vagy csak érzelmek által fűtve, de ilyen esetekben hamar felszínre kerül a halálbüntetés kérdése. Igen, az a bizonyos szemet szemért, fogat fogért elv.
A jog gyakorlói, alkotói a modern demokráciákban jellemzően brutális és ember ellenes cselekménynek könyvelik el a halálbüntetés intézményét, ugyanakkor az átlag állampolgár megítélése erről már közel sem ilyen egzakt. A kivégzés mint ítéleti forma egyes államokban vallási alapokon nyugszik (muszlim államok), máshol a tradíciók, társadalmi szocializáció miatt maradhatott fenn. Ilyenek például egyes USA államok.
Milyen érvek állnak pro és kontra a halálbüntetés mellett, és ellen?