️ 𝗘𝘀𝗲́𝗹𝘆𝗲𝗸 𝗲́𝘀 𝗮𝗱𝗮𝘁𝗼𝗸 𝟯𝟬 𝗻𝗮𝗽𝗽𝗮𝗹 𝗮 𝘃𝗼𝗸𝘀𝗼𝗹𝗮́𝘀 𝗲𝗹𝗼̋𝘁𝘁
/nyilvános közvélemény kutatások alapján kalkulálva/

Kedves Vekkeresek, az elmúlt napokban szinte minden közvélemény kutató cég kijött a maga szája íze szerinti, sokszor túlzott adatokkal. Tudjuk, hogy ezeket mindkét oldalról érdemes óvatosan kezelni. Mi most arra tettünk kísérletet, hogy összesítettük Nektek az eddig ismert adatokat, és ezekből egy racionális átlagot, középértéket kalkuláltunk. Külön diagram szól a Főpolgármester jelöltekről, illetve a Budapesti Közgyűlés várható összetételéről. Nézzük

️ 𝗙𝗼̋𝗽𝗼𝗹𝗴𝗮́𝗿𝗺𝗲𝘀𝘁𝗲𝗿 𝗷𝗲𝗹𝗼̈𝗹𝘁𝗲𝗸 𝗲𝘀𝗲́𝗹𝘆𝗲𝗶

Az összes jelölt közül a négy legesélyesebb indulót vettük górcső alá, ez látható az első ábrán. Jól átlátható, hogy az utóbbi 5 esztendő teszetoszasága ellenére Karácsony Gergely még mindig a legesélyesebb induló, mögötte 25%-al áll Vitézy Dávid, s őt követi 20% körüli támogatottsággal Szentkirályi Alexandra. KariGeri kampánya eddig ha lehet így mondani laposnak és semmitmondónak hatott, várhatóan az utolsó 2-3 hétben ez felpöröghet. Viszont a kihívók adatai annál érdekesebbek. Míg Vitézy Dávid a szakmaiságra helyezte a hangsúlyt és ezzel új színt vitt a kampányba, addig Szentkirályi részéről inkább a hatásvadász, fiatalok felé sikeresebb látvány kampányt folytatja. (Karácsony nem vezet, nem beszél angolul, szemét van a Gellért hegyen stb) Azt gondolom, hogy ennél sikeresebbnek ítélik a felmérésben részt vevők a szakmai alapokon történő versenyt, hiszen végre Vitézy Dávid valós problémákra alternatívákat, terveket ajánl a választóknak. A kihívók részéről, ha fontos Budapest visszavétele, hamarosan érdemes lenne egyeztetést, adott esetben visszalépési tárgyalást folytatni. Ellenkező esetben nevető (bohóc) harmadikként befuthat Karácsony Gergely újabb 5 évre. Fontos, hogy a Fővárosban 17-18% a nem válaszolók, bizonytalanok aránya, s ennek a rétegnek az összetételéről nincs érdemi információnk. Ahogy arról sem, hogy a nemrég felbukkant Magyar Péter féle Tisza párt szavazótábora hogyan oszlik meg a többi jelölt között. Hiszen tudjuk, hogy Magyar Péter és csapata NEM indít saját főpolgármester jelöltet.

️ 𝗞𝗼̈𝘇𝗴𝘆𝘂̋𝗹𝗲́𝘀𝗶 𝗼̈𝘀𝘀𝘇𝗲𝘁𝗲́𝘁𝗲𝗹 𝗲𝘀𝗲́𝗹𝘆𝗲𝗶

Érdekesebb, ugyanakkor fragmentáltabb a fővárosi közgyűlés várható összetételének alakulása. A második ábrát áttekintve láthatjátok, hogy az 5 legnagyobb támogatottságú formáció arányai itt kiegyenlítettebbek. Amennyiben az diagramból kiolvasható adatok szerinti testület alakulna, az azt is jelentené, hogy a rendszerváltás óta egyedüli szituáció valósulna meg. Azaz, a regnáló Főpolgármesternek nem lenne testületi többsége. Ez sem Demszky sem Tarlós István esetében nem történt meg. Ugyan volt egy olyan időszak, ahol az ellenzéki/kormánypárti frakciók létszáma kiegyenlített volt, de minden fontos kérdéshez megvolt a minimális többség. Karácsony Gergely és az összefogás jelenleg 23%-ot tudhat maga mögött, ez adott esetben a Momentum és az MKKP segítségével feltornázható ~31% körüli értékre. Ezzel szemben a Vitézy/Szentkirályi duó közös számai már 36% fölöttiek. Itt kezd érdekessé válni a helyzet, hiszen külön külön nem tudják elhódítani Budapestet, visszalépésről pedig nem esett szó. E nélkül az a faramuci helyzet állna elő, hogy a Magyar Péter fémjelezte Tisza párt lehet 5 évig a mérleg nyelve, hacsak be nem fekszenek a DK és Karácsony mellé? Ebben a forgatókönyvben a baloldali tömörülés összes testületi ereje meghaladná a 47%-ot, ami egy kényelmes regnálást és városvezetési szabadságot adna Gerinek. Emlékezzünk, annak idején az SZDSZ hasonló mérleg szerepet töltött be kormányzati szinten, és valljuk be, a zsaroló potenciáljának eredménye egy kiegyensúlyozatlan országvezetés lett.
A fővárosi lista adataiban szintén egy 17%-hoz közelítő "nem válaszol, nem tudja" réteg tartozik, akinek összetételéről jelenleg nincs adatunk.

️ 𝗞𝗼𝗻𝗸𝗹𝘂́𝘇𝗶𝗼́?

𝗝𝗼𝗯𝗯𝗼𝗹𝗱𝗮𝗹. Elsődleges kérdés, hogy Vitézy Dávid és a Fidesz mennyire akarja "valójában" visszavenni Budapestet? Ugyanis a matek alapján a háromosztatú kampány-front megöli az esélyeiket. Ahogyan a februári írásunkban már rámutattunk: a jobboldal elsődleges esélynövelő lépése lenne, ha a szavazat megosztottság helyett egyesítenék a konzervatív voksolókat. Persze ki ki a maga jelöltjét tartaná meg, de ez már világnézeti kérdés. Szentkirályi Alexandrával, mint politikussal semmi gondunk, emberileg és politikai, kommunikációs vonalon nagyon rátermett személynek tartjuk. Városvezetési, szakmai tekintetben viszont mégis inkább Vitézy Dávidot tartanánk alkalmasabbnak Budapest vezetésére azzal a megállapodással, hogy a Fidesz adjon Alexandra személyében egy helyettesi tisztséget humán vonalon, míg akár Wintermantel Zsolt személyében egy szakmai helyettest.

𝗕𝗮𝗹𝗼𝗹𝗱𝗮𝗹. Karácsony egyelőre fellélegezhet, hiszen eddig úgy tűnik, hogy nem került veszélybe érdemben a posztja. Ez a kegyelmi időszak addig áll fenn, amíg ellenfelei megosztottan kampányolnak. Egy esetleges visszalépési fordulat viszont különösen veszélyes helyzetbe hozhatja a baloldalt. Ha Gyurcsány Ferenc minden áron meg akarja tartani a fővárost és Karácsonyt, akkor egyéb lehetősége nem lévén, kénytelen lenne Magyar Péter pártjával legalább egy együttműködési megállapodást kötni. Ne tévedjünk, ennek a megvalósulási esélye minimális, hiszen tudjuk, hogy egy kanál vízben megfojtanák egymást politikai értelemben. Mégis, a hatalom megszerzése érdekében ez lenne az egyetlen járható út. Lehet ezt meglépni még a választások előtt, de technikailag megoldható a testület megalakulása után, akár ügyek mentén is egyezkedni. Összességében tehát a testület és ezzel Karácsony sorsa most Szentkirályi Alexandra és Vitézy Dávid kezében van.

Értékelésünkhöz a Závecz, a Nézőpont, a Medián és több más kutatás eredményét használtuk fel. Összegzésünk és értékelésünk Vekker úr szerkesztőinek véleményét és kalkulációját mutatják.

Neked mi a véleményed a jelenlegi felállásról, esélyekről?
Vekker úr

Jó hír az Erdőkertesieknek!

Szaniter konténerrel bővül az új közösségi park!
A Bárka bölcsődéhez vezető út járdával egészül ki! 🚶🏼🚶

A legutóbbi parlamenti választások eredménye és két éve folyamatosan látható következményei alapján nyilvánvaló, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszere a rendszerváltoztatás óta eltelt időszak…

Mint légy a szarra úgy repültek rá a lehallgatással és zsarolással elhíresült, ismeretlen kezek által a politika színpadára helyezett politikai bábura és mögé vásárolt pártra a baloldali háttéremberek…

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média