Demokrácia, szólás- és véleményszabadság francia módra️
Francia nagykövetség: „Nincs mit hozzáfűznünk” – Ennyi válasz érkezett a franciáktól, miután kitiltották magyarországon élő kutatójukat, pusztán azért, mert keresztény nézeteket vall.
👉Philippe Pellet 2005 óta él Magyarországon. A kutatásaiban Intézetünkkel is együttműködő kutató jelenleg az NKE Vallás és Társadalomkutatóintézetén foglalkozik a vallás és szekularizmus kapcsolatával.
✍Témájába vágott a Francia Intézet által rendezett az álhírekről szóló sorozat egyik részeként megtartott áprilisi konferencia, amely kifejezetten az abortuszellenesek „online keresztes hadjáratára” fókuszált.
🖐Pellet jelentkezett is a konferenciára, hogy meghallgassa az elemzést, ami szerint az abortuszt ellenzők álhíreket terjesztenek, ám jelentkezését helyhiányra hivatkozva elutasították. A kutató gyanítván, hogy a Szent István Intézet márciusi, a francia nagyköveti rezidencia elé szervezett tüntetésén való felszólalása miatt tiltólistán lehet, megkérte egy barátját, hogy regisztráljon az eseményre, plusz egy, meg nem nevezett kísérővel.
A barátja regisztrációját – csodák csodájára – elfogadták, így hát elment az eseményre, ahol a Francia Intézet igazgatója személyesen utasította ki, mondván: „Önt nem látják itt szívesen, távozzon!”
Az igazgató elmondta, hogy szerinte Pellet az esemény megzavarására készült, majd miután kifejtette azt is, hogy azért nem engedi be, mert a francia diplomáciában „hierarchia van”, még egy órát beszélgetett a kutatóval. A beszélgetés végén az igazgató közölte, hogy szívesen beleolvasna Pellet publikációiba a témában.
Philippe Pellet később időpontot kért, hogy átadhassa Intézetünk gondozásában, „Geopolitika és vallás – A kereszténység szerepe Európa hegemóniájában és hanyatlásában” címmel (francia, angol és magyar nyelven) megjelent tanulmányát. Pellet-t válaszra sem méltatták.
️„A hallgatással és a párbeszédre való hajlandóság hiányával szembesülve úgy döntöttem, hogy elmondom történetemet a sajtónak”– közölte Pellet, immár a Mandiner hasábjain.
️A történetet érdemes megvizsgálni annak tükrében, hogy a június 9-i választásokat követően megerősödött konzervatív oldal nyomán mennyire felerősödtek a hangok, amikből az a furcsa nézet látszik uralkodónak, miszerint a demokrácia csak akkor működik megfelelően, ha a baloldal kormányozhat.
Illetve érdemes azon is elmerengeni, hogy mi lehetett az oka annak, hogy egy álhírekről szóló előadás-sorozatra – amely kifejezetten a perspektíva szélesítéséről, a kritikai érzékről, a vitás pontok kitárgyalásáról kéne szóljon – nem engednek be a még csak a hallgatóság soraiba sem egy olyan embert, akinek egyébként ez a szakterülete?
A Mandinert megkereste Franciaország budapesti nagykövetségét is, mire a következő választ kapták:
„Köszönjük megkeresését. Ebben a témában nincs mit hozzáfűznünk.”