️Merre tart Észak Korea, meddig és kivel lehet fenntartani a világ legelvetemültebb rendszerét
Induljunk ki egy közhelyből, miszerint a sikeres férfiak mögött rendre ott áll egy nő, aztán forduljunk Kelet felé, mondjuk ki a varázsszavakat: Pektu-vérvonal. És ki rémlik fel előttünk? Nem véletlen, ha most nem ugrik be egyetlen név sem. A világ legveszélyesebb embereit bemutató sorozatunk ezen epizódjának hőse ugyanis a sejtelmes mosolyú Kim Jodzsong, akiről egy bő évtizede még azt sem tudtuk, hogy a világon van. Következzék tehát 10 dolog az észak-koreai vezető, Kim Dzsongun húgáról és örököséről – sőt, bizonyos szempontból a teremtőjéről.
1. Jodzsong annyira rejtélyes alakja jelenkori történelmünknek, hogy azt sem tudjuk, mikor jött a világra. Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma 1989. szeptember 26-ra, a dél-koreai titkosszolgálat viszont két évvel korábbra teszi a születésnapját. Valószínűleg az utóbbi, az 1987-es dátum a helyes, mivel rövid ideg együtt tanult bátyjával, Kim Dzsongunnal Svájcban. De erről még lesz szó.
2. Apja, Kim Dzsongil – a család egykori szakácsa, a japán Fudzsimoto elmondása szerint – számos gyermeke közül legkisebb fiát, a jelenlegi vezetőt, és Jodzsongot szerette igazán, utóbbit „hercegnőként” emlegette, ami egyes vélekedések szerint arra utal, hogy szíve szerint örököséül is őt jelölte volna ki agyvérzése után. De a Koreai NDK még nem érett meg az emancipációra.
3. Kim Dzsongun 1993-tól 1998-ig, Jodzsong ’96-tól 2000-ig tanult Bernben. Mindketten álnév alatt, hamis személyazonossággal éltek az alpesi országban, ahol testőrök és titkosszolgák figyelték minden léptüket. Igazán felszabadultak így leginkább csak maguk között lehettek, és ez a fajta egymásra utaltság mély köteléket hozott létre. Ettől kezdve egymás pályáját egyengették. Kim Dzsongun hatalomra jutásában Jodzsongnak, mint az apja kedvenc lányának, döntő szerepe lehetett: nem sokkal azelőtt tért ugyanis haza, hogy a legidősebb testvért, a 2001-ig örökösnek szánt Dzsongnamot letartóztatták Japánban. A történtek komoly vihart kavartak Phenjanban, és Jodzsong biztosan nem kelt Dzsongnam védelmére az utódlási vitában, ugyanakkor furcsa mód pont a Dzsongnam elleni 2017-es merénylet után választották be az állampárt egyik legfontosabb testületébe, a Politbüroba.
4. Miután a legidősebb fiú kiesett apja kegyeiből, a soron következő pedig eleve nem is volt benne, mivel Kim Dzsongil túl nőiesnek tartotta, az észak-koreai rezsim vezetője évekig nem jelölt ki utódot, időközben informatikusi végzettséget is szerző lányát azonban a 2000-es évek végén a titkársága élére állította. A „kedves vezető” 2011-ben halt meg, Dzsongun nem sokkal korábban, 2010 vége felé jelent meg először, mint az örököse – bő egy évvel azután, hogy a „hercegnő” az akkor már beteg apja közvetlen munkatársa lett. Vajon mennyit és mit suttogott a fülébe?
5. Miután Kim Dzsongun a párt és az állam élére került, húgát bízta meg a személye körüli „brand” kialakításával. Ő találta ki, hogy megjelenésében és nyilvános felszólalásaiban ne az apjukat, hanem az államalapító Kim Ilszungot kövesse, ugyanis testalkatuk, hanghordozásuk és habitusuk is közelebb áll egymáshoz. Azóta is ő az állami propagandagépezet irányítója, minden fontos útra elkíséri bátyját, és tárgyalásokat is vezet. Ő szervezte például a 2018-as Észak-Korea – Egyesült Államok Szingapúri Találkozóját és egy évvel később a hanoit is. Az észak-koreai külpolitika szálai lényegében nála futnak össze.
6. Bár a legendás Pektu-vérvonalból származik (a koreai eredetmítosz szerint az első emberek és a Kim dinasztia is a Pektu hegyen születtek), pályafutása során mindig akadályozta, hogy nő. Így formálisan a Munkapárt propaganda és belső hírszerzéssel foglalkozó részlegének is csak igazgatóhelyettese lehetett. Ugyanakkor mindent elmond a rangjáról egy kép, amin a szervezet agg vezetője éppen földig hajol előtte… Tagja amúgy a nemzetgyűlésnek, és ahogy említettük már, a Politbüronak is. Utóbbiban mindössze két nő kapott helyet – a másik a nagynénje, akinek csak a miheztartás végett pár éve kivégezték a férjét.
7. Jodzsong jelentőségét mutatja továbbá, hogy ő volt az első északi vezető, aki a koreai háború óta Délen járt. A 2010-es években a megbékélési politika szorgalmazója volt, ugyanakkor a nemzeti büszkeség megalkuvást nem ismerő őre. A történelmi látogatására 2018-ban került sor; részt vett a Téli Olimpián, és – természetesen – a díszpáholyban kapott helyet Mike Pence amerikai alelnök és Mun Dzsein dél-koreai elnök mellett.
8. Jodzsong tehát alapvetően progresszív a külpolitikában, amikor viszont 2020-ban zátonyra futottak a Dél-Koreával folytatott megbékélési tárgyalások a déli partner propagandaakciói miatt (szórólapokat dobtak át léggömbökön északi területre), egy pillanat alatt felrobbanttatta a keszongi Korea-közi Összekötő Iroda épületét, amelyet 2018-ban azért létesítettek, hogy elősegítsék a párbeszédet és az együttműködést a két ország között. Egyúttal jelezte: Észak-Korea kész katonai úton rendezni a nézeteltéréseket.
9. Ugyanekkor, 2020-ban egy rövid időre eltűnt. A nyugati sajtó előbb a halálhírét keltette, utóbb viszont már azt állították, hogy Kim Dzsongun esett kómába, és lényegében magához ragadta a hatalmat. Egy biztos, 2021-ben a belügyi bizottság tagjává választották, ami az egyik legfontosabb szervezet Észak-Koreában.
10. Mivel Kin Dzsongun egyetlen ismert gyermeke mindössze 9 éves, a túlsúlyos és állítólag súlyos cukorbetegséggel küszködő vezér örökösének – nagy ovációt kérünk a feministáktól – mindenki a vasakaratú, a hazája dicsőségét mindenek elé helyező Jodzsongot tartja. És ez láthatóan a rezsimet sem zavarja, hiszen nem csak hogy él, de a csillaga egy jobban ível felfelé.
/posztok.hu
PÉNI ISTVÁN ARANYÉRMES 👏
️


Bejelentés: a kormány újabb adókönnyítésről döntött. A cégek a társasági adót és az iparűzési adót nemcsak forintban, hanem euróban és…

