Factcheck: Csád fontos az EU-nak több NATO szövetségesnek is

A Deutsche Welle szerint az orosz érdek érvényesítése Magyarország szorosabb kapcsolata Csáddal.

Az Európai Unió csádi és közép-afrikai köztársasági erői (EUFOR Chad and the Central African Republic, a franciák után EUFOR Tchad/RCA) az Európai Unió 2007 végén engedélyezett csádi és közép-afrikai köztársasági (CAR) missziója volt. Az uniós hadtest létszámát 4300 főre hirdették meg, ebből 3700 főt a műveleti területen helyeztek el, továbbá egy 600 fős stratégiai tartalékot állomásoztattak Európában.

Az európai uniós erők megbízatása többek között az volt, hogy "lehetőségeik és működési területük keretein belül minden szükséges intézkedést megtegyenek Kelet-Csádban és a Közép-afrikai Köztársaság északkeleti részén" a polgári lakosság védelme, a humanitárius segélyek eljuttatásának megkönnyítése és az ENSZ személyi állományának biztonsága érdekében.

Az EUFOR Chad kapcsán néhány éve a svéd hadsereg hivatalos oldalán azt lehetett olvasni, hogy a “humanitárius helyzet Kelet-Csádban és a Közép-afrikai Köztársaság északkeleti részén továbbra is súlyos, és továbbra is sürgős a széles körű nemzetközi támogatás szükségessége. A tervezett műveleti területen összesen mintegy 500 000 menekült és egyéb lakóhelyüket elhagyni kényszerült személy tartózkodik.”

Az The Institute of Studies on Conflicts and Humanitarian Action (IECAH) akkor feltette a kérdést, hogy “Helyénvaló-e az EU katonai művelete Csádban?” A kritikai megjegyzések ellenére a rangos szervezet arra jutott, hogy “EUFOR csádi missziója pozitív hatással volt a biztonsági feltételek javulására számos civil számára, ezért a szélsőséges körülmények között tevékenykedő európai csapatok érdemei nem kérdőjeleződnek meg.”

A közelmúltban Radosław Sikorski és Mahamat Saleh Annadif folytattak telefonbeszélgetést. Lengyelország és Csád külügyminiszterei röviden számba vették a kétoldalú kapcsolatokat is, hangsúlyozva a lengyel kontinens részvételét az EUFOR csádi missziójában (2008-2009), és kifejezve érdeklődésüket a nemzetközi szervezeteken belüli párbeszéd iránt. A lengyel külügyminisztérium vezetője hangsúlyozta, hogy Lengyelország stabil és megbízható partnerként értékeli Csádot, különösen a Száhel-övezet nehéz nemzetközi környezetét tekintve.

Tavaly októberben pedig a Le Monde arról számolt be, hogy a “francia hadsereg Nigerből kiszorulva Csádba menekül, Párizs utolsó szövetségeséhez a Száhel-övezetben.
Miközben Emmanuel Macron és Mahamat Idriss Déby elnök látszólag jó viszonyban van, egyre többen elítélik a francia jelenlétet N'Djamenában.”

https://x.com/tuzfalcsoport/status/1835226604571668919?s=46

Széthullik-e az EU? Ezért van Európa az UTOLSÓ UTÁNI pillanatban!
A végnapjait éli az Európai Unió? Sokan sokfélét mondanak, de egy biztos: hatalmas a baj. Európa látványosan elvesztette a versenyképességét Amerikával és Kínával szemben, kiesett a nagyhatalmi…

Őrület! Hat év börtönbüntetés kiszabását kérte tegnap a palermói ügyészség Matteo Salvini olasz kormányfőhelyettesre, amiért belügyminiszterként megvédte Olaszország határait, az Európai Unió külső…

Nem tudok túllépni ezen a brutális eseten.

Biztos vagyok abban, hogy ha egy 9 éves gyermek ilyen esetben, melynek voltak előzményei, nem fordult a tanárokhoz, szülőkhöz annak oka volt.

Az elkovetőkön…

Ausztriában egyes helyeken már evakuálják az embereket.
Magyarországon felkészülnek az árvízre.
Isten óvja hazánkat, a Duna és folyói mellett élőket.

️ Jó reggelt kívánunk! A távozó NATO-főtitkár igaz kijelentésével már nem megyünk sokra. Akkor kellett volna ezt hangoztatni, amikor vezető volt.
A magyar kormány következetesen kiáll a béke és a…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média