️ Kevéssé kutatott témakör, hogy Nagy Imre, az '56-os események "mártír" miniszterelnöke, illőbb jellemzéssel élve, a kivégzett kommunista és rettegett begyűjtési szakember, Sztálin őszinte csodálója, aki miután kibukott a pártból és felmászott a forradalom autóbuszára, a saját elvtársai felzabálták - no, de aki egy kicsit is tisztában van az írásaimmal, tudja és ismeri, miket mondtam korábban a Nagy Imre-kultuszról -, részese lehetett II. Miklós cár és családja kivégzésének.
Konkrétumokat nem sokat tudunk, de akadnak érdekességek.

- A cárné naplójából és más visszaemlékezésekből ismerjük, hogy számos, hadifogolyból komcsivá lett magyar volt a vörösök kötelékében Jekatyerinburgban, a cári őrséget is felülreprezentáltan látták el.

- A kivégzést végrehajtó csapat összetételéről több vallomás is ismert. 10-12 fő közé teszi mindegyik a létszámot, egy _konkrétan_ magyarokról is beszél - 7 főről -, a többi lettekként hivatkozik a nem oroszokra. Ekkoriban viszont így hívtak sokakat, akik nem oroszok voltak, mindezeken belül is egy forrás beszél úgy a lettekről, hogy magyarok is lehettek.

- A cári család foghelyeként működtetett házban korabeli magyar falfirkát is feltártak, egészen pontosan - mivel a graffitiző keltezte - 1918. július 15-én keletkezett a kaparás, Verhas Andras aláírással.

- A magyarokat nevükön nevező visszaemlékezés a következő listát hozza, amin hallomásból rögzítették a nem orosz neveket: Gorvat Laoisz, Fiser Anzelm, Edelstein Izidor, Fekete Emil, Nad Imre, Grinfeld Viktor, Vergazi Andreasz, Vagamov Szergej, Medvegyev Pavel és Nyikulin.
A lista hitelességét erősíti, hogy Vergazi Andreasz nyilvánvalóan pontosan ugyanaz az ember, mint a keze nyomát házban hagyó Verhas Andras.

- Számos orosz történész, köztük elismertek is állítják, hogy Nad Imre az a bizonyos Nagy Imre. Viner, Kozlov és Radzinszkij is közéjük tartozik.

️ Mit tudunk ebből az időszakból Nagy Imréről? Azt tutira, hogy Oroszországban tartózkodik, mégpedig Szibériában. Szintén biztos, hogy Jurovszkij, a cári családot őrző csapat parancsnoka 1934-ben egy vallomásában azt mondta, nem emlékszik ugyan a "lettek" neveire, de ketten közülük vallomása idejében Moszkvában élnek, legalábbis neki erről van tudomása.
️ Nagy Imre ebben az időben Moszkvában lakott.

- A csapat egy további tagja, Jakimov, később arról emlékezett meg, hogy a "nem oroszok" közül az egyik fiatal, szemüveges volt. Önmagában ez sem bizonyít semmit. A későbbiekben a "lettekről" nincs forrásunk.

️ A Nagy Imre név nem számított túl ritkának és nem elhanyagolható elképzelés, hogy lehetett akár kettő is, akik hadifogságba kerültek, majd 1918-ban Szibériában, aztán 1934-ben Moszkvában tartózkodtak.

Svájci békekonferencia, magyar álláspont: az ukrajnai háború két és fél éve szörnyű humanitárius katasztrófát okoz. Itt az ideje véget vetni neki. Mielőbbi tűzszünet és tárgyalások kellenek!

2024 Európa-bajnokság

👍 Szervusztok focirajongók, mit szóltok az eddigi mérkőzésekhez?

Nos ma sem fogunk unatkozni. Bevallom én az esti angol meccset várom a legjobban, bár olvasva a szakértők…

Emlékezzünk ma Nagy Imre miniszterelnökre és társaira, és mindazokra, akik életüket áldozták Magyarország szabadságáért és függetlenségéért.

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média