miért csupán két alkalommal lehet egy személy az USA elnöke?

azt sokan tudják, hogy amerikai elnöknek csak egy alkalommal választható valaki újra, tehát egy természetes személy mindösszesen 8 évig vezetheti az Államokat. ez a szabály vonatkozik rá akkor is, ha egymás után kétszer választják meg elnöknek - lásd Trump helyzetét -, mint ahogy az számos esetben előfordult és akkor is. mondjuk az USA történelmében Trump a második ember, aki egy ciklus kihagyását követően lett ismét elnök.

akkor sem pályázhat valaki újra, ha egy adott ciklusban különféle okokból kifolyólag legalább 2 évet már elnökösködött. egyedül Franklin D. Roosevelt volt az, akit négy alkalommal is megválasztottak az amerikaiak a vezetőjüknek. oké, de ha előtte nem fordult elő ilyen - három ciklus sem -, meg utána is hiátus van, akkor neki miért lehetett?

Roosevelt 1936-os győzelméhez kötődik a második legjelentősebb elektori támogatottság, később ezt a csúcsot döntötte meg Reagan a második ciklusában, azóta sem közelítette ezt meg senki. mitől érdekes ez? ‘36-ban Roosevelt a népi szavazatok nagyjából 61 százalékénak megszerzésével, igaz, döbbenetesen nagy győzelmet aratott, de a választási rendszer sajátossága miatt az elektori kollégiumban mindez 95 százalék feletti támogatottságot jelentett.

a magyar választási rendszer torzít?

nem sokkal Roosevelt, amúgy negyedik ciklusa elején bekövetkezett halálát követően beiktatták a korábban már részletezett szabályt az alkotmányba. addig _csak_ szokásjog volt.
mindez egészen az USA első elnökéhez, George Washingtonig vezethető vissza. bár különösebben sok demokratikus felhatalmazása az első ciklusakor még nem volt - kb semmi -, de kérdés sem fért hozzá, hogy a nemzet legnagyobb hőse brutális aránnyal nyert volna akkor is, ha minden egyes állampolgár szavazhat.

másodjára, immár tisztázottabb körülmények között sem akadt ellenfele. és bár környezete kapacitálta, hogy harmadjára is induljon, ő maga úgy vélekedett, rossz üzenet volna egy fiatal demokráciának a továbbiakra, ha valaki ciklus közben halna meg - a kor mércéje szerint valóban öreg és beteges volt -, hiszen ezzel olyan szokásjog keletkezhetne, hogy akit megválasztottak, az haláláig viseli a tisztséget, mint egyfajta monarcha, ezért elutasította a lehetőséget.

STOP! nem azzal volt gondja, hogy valaki sokáig vezető lehessen országa élén! meghalni nem akart ilyen pozícióban, féltve a még törékeny rendszert. Washington intelméhez egészen 1940-ig tartották magukat, amikor megkezdte Roosevelt a harmadik ciklusát. és hát ő sem vált ettől diktátorrá.

Orbán Viktor VÉGLEG ELSZIGETELŐDÖTT?
Úgy néz ki igen. :( Ja, nem.

Eger kérte, mi megvalósítjuk - nagy volumenű útfelújítási program keretében tesszük egyszerűbbé és kiszámíthatóbbá a térség közlekedését.

Megújult Sződligetnél a Sződrákos-patakon átívelő híd burkolata

Napló/2585: A fiatal résztvevőkkel és a zsűrivel meghallgattam a pályázók előadásait a XII. Fiatal Politológusok Találkozóján. A zsűrit nem befolyásoltam, de utólag elégtétel számomra, hogy az első…

Ma van a Magyar Jelnyelv Napja!

Éppen 15 éve, ezen a napon, 2009. november 9-én fogadta el a Magyar Országgyűlés a magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló törvényt.

Személyes…

Önök melyik magyar találmányra a legbüszkébbek? ❤️

Feltalálók napja – november 9.

Magyarnak lenni jó!

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média