A 42 jogtudós nyílt, amelyben kérik a közjogi tisztségviselők leváltását, egyáltalán nem jogi érvelés, hanem politikai. Például azon alapszik, hogy autokráciának tekintjük-e az előző 16 évet vagy sem (ők annak tekintik, ez az egyik érvük), illetve hogy szükségesnek tartjuk-e a "demokratikus jogállam helyreállítását", azaz azt gondoljuk-e, hogy az előző 16 évben vagy egy részében nem volt demokratikus jogállam Magyarország. Ez sem csak jogi kérdés, például a jogállam definiálásán múlik, amire nincs konszenzusos megoldás. Mindkét indok eminensen politikai és erősen vitatható. Ilyenekről dönteni nem jogászok jogászkodó feladata. Ha autokráciának tekintenénk az Orbán-korszakot, akkor felmerülne a kérdés, hogy ugyanazon választási szabályok között, amivel a Tisza kétharmadot nyert, miért lett volna tisztességtelen a Fidesz-KDNP négy győzelme. Ami addig el volt lehetetlenítve, hirtelen lehetségessé vált? És még számos más kérdést felvet. Azaz a 42 jogtudós a jogtudománnyal takarózva a bevettnél jóval tágabban értelmezett politikai fogalmakkal operál, világnézeti alapon. Ez veszélyes és csúszós lejtőhöz vezet. A 42 jogtudós téved, egyben figyelmen kívül hagyja a mindenkori demokratikus többség álláspontját (miszerint a többség négyszer megszavazta a Fidesz-KDNP-t). A nyílt levél érvelése ráadásul utat nyit ahhoz, hogy jogtudósok bármikor máskor is mondvacsinált politikai indokokkal ítéljenek meg megválasztott kormányokat.

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média