Az Ukrajna által minden előzetes egyeztetés nélkül bevezetett olajszállítási blokád nyomán kialakult helyzetről egyeztettünk ma telefonon Valdis Dombrovskissal az Európai Bizottság alelnökével.

A beszélgetés során világossá vált, hogy nem egyféleképpen ítéljük meg az ukrán döntés természetét és annak következményeit.

A magyar kormány álláspontja világos: az Európai Bizottságnak nem szabadna hagynia, hogy egy tagjelölt ország packázzon két tagországgal és veszélyeztesse azok energiaellátásának biztonságát.

Az ukrán döntés kész helyzet elé állított két tagországot, ami nem éppen elfogadható viselkedés egy tagjelölt ország részéről. Ezen döntés nyomán továbbá a keleti irányú olajimportunk harmada került veszélybe, Szlovákia esetében pedig ez az arány majdnem 45 százalék.

Meglátásunk szerint, Ukrajna ezen intézkedése sérti az EU–Ukrajna társulási megállapodást is.

Tájékoztattam a Bizottság alelnökét arról is, hogy az eddigi tapasztalataink alapján Horvátország nem megbízható tranzitország számunkra, hiszen a horvátok a háború kitörése után az európai piaci átlagok sokszorosára emeleték a tranzitdíjat, nem engedték a hosszú távú kapacitáslekötéseket és az sem világos, hogy a rajtuk keresztül haladó vezeték pontosan mennyi kőolajat tud szállítani.

Mindezek alapján Ukrajna tranzitkorlátozó döntése alkalmas arra, hogy Magyarországot és Szlovákiát különböző üzleti és politikai érdekeknek szolgáltassa ki, ezért továbbra is azt várjuk el az Európai Bizottságtól, hogy lépjen fel Magyarország és Szlovákia érdekében.

A Bizottság által kért részletes információkat ma reggel a testület rendelkezésére bocsátottuk és az alelnökkel abban maradtunk, hogy folyamatos munkakapcsolatban maradunk a helyzet mielőbbi megnyugtató megoldása érdekében.

Azok, akik hozzánk csatlakoznak, és fiatalon, 20-30 évesen elkezdenek politikával foglalkozni, előbb-utóbb ők fogják reményeink szerint ezt az országot, ennek az országnak a településeit vezetni. -…

Szlovákiával közösen az Európai Bizottsághoz fordultunk amiatt, mert Ukrajna letiltotta a két ország biztonságos ellátásához szükséges olajszállítások egy részét. A Bizottság alelnöke szerint nincs…

Emberek! Ne szemeteljetek!

Szinte hihetetlen, de sajnos igaz: évente 10-12 millió(!) kilogramm szemetet szórnak szét az utak mentén. Ez éppen annyi hulladék, mint egy kisebb vármegyeszékhelyen élő,…

Terjeszd a valóságot a közösségi médiában!
Klikkelj a Forrást nézem, kedvelem ott linkre, majd kedveld, oszd meg az eredeti posztot!

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média