„Tegnap hősök kellettek, ma mártírok… Így parancsolja ezt hazám szolgálata.” (Dessewffy Arisztid)

Az 1848-1849-es szabadságharcunkat leverő birodalmi kormányzat teljes erővel sújtott le a magyar nemzetre. Az országot beolvasztották a Birodalomba. 40-50 ezer honvédet kényszersoroztak a birodalmi hadseregbe, s küldték őket szolgálni rémes körülmények között, néha halálig, néha „csak” rokkantságig. 1200 politikai elítéltet zártak börtönbe, a maihoz képest elképzelhetetlen viszonyok között. Botbüntetéseket mértek számolatlanul, még nőket is korbácsoltak. Félezer halálos ítéletet hoztak, melyből másfél százat végre is hajtottak. Közéjük tartoznak az aradi vértanúk, hiszen a birodalmi kormányzat számára a legfontosabb a nemzet „lefejezése” volt, a ténylegesen és szimbolikusan fontos vezetők likvidálása.

A megtorlást vezető és irányító Haynau így foglalta össze programját: „A lázadóvezéreket fel fogom köttetni, és minden császári királyi tisztet, aki a forradalmárok szolgálatába állt, agyon fogok lövetni, gyökerestől irtom ki a gazt, és egész Európának példát fogok mutatni, hogyan kell bánni a lázadókkal, és hogyan kell a rendet, nyugalmat és békességet egy évszázadra biztosítani. A magyarok háromszáz év óta mindig lázadók, csaknem valamennyi Habsburg király idején törtek ki forradalmak. Én vagyok az az ember, aki rendet fog teremteni.”

Haynau azonban hála Istennek nem válthatta valóra terveit, pedig precíz kicsinyességgel járt el. Alig egy évnyi rémuralom után leváltották. Utazni indult, a londoni világkiállítást akarta megtekinteni, de szeptember 4-én a Barclay&Perkins sörgyártó cég tisztviselői felismerték az Anchor Sörfőzdében. A munkások nekiestek és a népítélettől csak a gyorsan kiérkező rendőrök mentették meg. A fogát így nem, de hírhedt bajszát viszont ott hagyta. Három év múlva meg is halt, s így már nem érhette meg, hogy a magyarok visszaperlik hazájukat, s először emlékoszlopot emelnek a kivégzések helyén, majd a Szabadság nagy szoborcsoportját állítják fel Aradon. Az emlékmű avatásán a kivégzettek még élő özvegyei, és Klapka György tábornok is jelen volt.

Haynau és birodalmi rémálma elenyészett, de mi, magyarok még mindig itt vagyunk.

Fotó: hir.ma

Őszöd-15 Mandiner posztsorozat!
Egyedül nálunk csökkent a minimálbér vásárlóértéke 2002-2010 között. sajnos.
Osszátok, mutassátok meg azoknak, akik 2006-ban még ovisok vagy bölcsisek voltak, s most…

“Őszi napnak mosolygása,
Őszi rózsa hervadása,
Őszi szélnek bús keserve
Egy-egy könny a szentelt helyre,
Hol megváltott - hősi áron -
Becsületet, dicsőséget
Az aradi tizenhárom.”
Ady Endre

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média