"Boh" vagy "Bos"?

A hajdani Mettlach cég szerintem - és nálam komolyabb szakértők szerint is - a söröskorsógyártás legszebb, legeredetibb termékeit bocsátotta útjukra. A Mettlach "anyacége" a Villeroy § Boch nemcsak a korsók szerelmesei számára fontos, Magyarországon is sok helyütt megvásárolhatjuk különféle termékeiket.

Ami engem régóta izgat: a Villeroy § Boch második tagját hogyan kell ejteni? Van, aki szerint "Bos (sic)", mások szerint "Boh (sic)", nyilván mindenki mondja, ahogyan tudja, de leginkább úgy, ahogyan gondolja. :)

A helyzet az, hogy Boch úr tulajdonképpen Jean-François Boch (1782 - 1858), vagyis látszólag francia, annál is inkább, hiszen a családi cég Lotaringiából indult el. Valójában azonban Boch úr luxemburgi. Két honfitársával együtt határozottan luxemburgiként vett részt a frankfurti parlament munkájában, sőt, 1850-ben alapító elnöke a Luxemburgi Természettudományi Társaságnak. A régebbi német nyelvű források Johann Franz Bochként vagy Johann Franz Boch-Buschmannként emlegetik, luxemburgi és holland nyelvű források pedig Jean Boch-Buschmannként azonosítják. A Villeroy § Boch cég már viszonylag korán határozottan német, a későbbi Made in Germany feliratok sem véletlenek.

A furcsa eredethistória ahhoz vezetett, hogy az egykori alapító nevének német nyelvterületen "Boh", francia vagy éppen angol nyelvterületen pedig "Bos" a kiejtése. Vagyis mindenki ejtse úgy, hogyan akarja. Ezt olvasom ki ebből a fordulatos sztoriból. :) Függetlenül attól, hogy a cég manapság hogyan emlegeti magát, hiszen mind a német, mind a francia kiejtés helyénvaló - legalábbis szerintem.

(Számomra egyébként "Boh", már csak azért is, mert a cégnek egyébként nem sok köze van a franciákhoz... A képen egyébként Boch úr, gondoltam, lássuk is a mestert, ne csak beszéljünk róla.)

Ne hagyjuk, hogy Európa vezetői belesodorják Magyarországot egy világháborúba! Váltsuk ma le őket! A békéhez mindenkire szükség van! Számítunk Önre! Aki a békére szavaz, az a Fideszre szavaz.

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média