Magyarország elkötelezetten támogatja a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozását. Nemcsak gazdasági és stratégiai, hanem védelmi és biztonsági szempontból is egyre inkább kulcsfontosságú a nyugat-…
Ismeritek a Fokos zenekart?
Nagy-nagy kedvencem. Igazi bácskai muzsikát játszanak, meg mást is persze, valamint remek emberek (ezt mondani is felesleges).
Jó szívvel ajánlom nektek a zenekart, sokat játszanak a Kárpát-medencében, élőben elcsíphetitek őket, de három kitűnő lemezüket is érdemes meghallgatni.
(Első hozzászólásnak felteszek egy felvételt tőlük...)
Nagy örömünkre idén újra találkozhatunk a Fokos zenekarral!
A Fokos zenekar 2010-ben alakult Óbecsén.
Állandó tagjai: Cseszák Zsombor, Jovánovity Péter, Keszég Ákos, Szabó András, Szerda Ákos és Szerda Balázs.
2012-ben, a Duna Televízió által szervezett Fölszállott a páva című népzenei tehetségkutató műsorban a középdöntőig jutottunk, melynek köszönhetően megkaptuk Óbecse város kitüntetését a város nevének öregbítéséért. A Fölszállott a páván a Fonó Budai Zeneház különdíját is megkaptuk, mely 50 órányi stúdiómunkát tartalmazott, ennek eredménye a Kiskoromtól nagykoromig címet viselő lemezünk. Azóta még három lemezünk jelent meg: a Jókedvemben, a Törökkanizsa község népzenei hagyatéka és az Óbecse község népzenei hagyatéka.
Koncerteket adunk, táncházakban muzsikálunk, tánccsoportokat kísérünk Vajdaságban és Magyarországon, de számos alkalommal eljutottunk a Kárpát-Medencén kívülre is: több alkalommal játszottunk Macedóniában, Ausztriában, Csehországban, Németországban, de voltunk Finnországban, Belgiumban, Hollandiában, Angliában és 2018-ban eljutottunk az Egyesült Államokba is. A 2018-as év megkoronázásaként a zenekar megnyerte kategóriáját a Fölszállott a páva Döntők döntőjének nevezett vetélkedőn. 2019-ben megszerveztünk amerikai turnénkat, mely 21 napig tartott és 6 városban muzsikáltunk (Boston, New York, Washington, Cleveland, Detroit, Chicago).
Célunk a magyar népzene, ezen belül különösen a dél-alföldi magyar tamburamuzsika lehető legszélesebb körben való megismertetése. Meg akarjuk mutatni a fiataloknak, hogy a népzene, a népi kultúra nem a múlt, nem egy múzeumi darab, amit csak üvegfalon keresztül szemlélhetünk, hanem igenis élő, időtálló, örök érvényű. Végül pedig nevelni, tanítani szeretnénk a fiatalabb nemzedéket, hogy legyen, aki idővel majd átveszi a stafétát.
https://youtu.be/0BbXGe76In4