️ Hol a pénz - Budapesten? - A pénteki fővárosi közgyűlés előtt az M1 Ma délután c. műsorában a holnapi interpellációm kapcsán elmondtam, hogy soha nem volt még ekkora bevétele az önkormányzatnak, mint tavaly, s mégis folyamatosan azt hallgatjuk, hogy nincs pénzük. Íme: https://www.youtube.com/watch?v=4zdup0o824Y
Tavaly Budapest bevételei harmadával nőttek. A teljes költségvetési bevétel 389 milliárd forint volt, 98 milliárd forinttal nagyobb a 2022. évinél.
Ezen belül az iparűzési adóbevétel 265 milliárd forint volt, 70 milliárd forinttal, szintén harmadával magasabb, mint előző évben. Kijelenthető, hogy a vállalkozások nagyon jól teljesítenek, a főbárosban soha ennyi pénz még nem volt!
Az államtól kapott működési támogatás 44 milliárd forint volt, 4 milliárddal, azaz 10%-kal növekedett az előző évihez képest.
A szolidaritási adóból tavaly 40 milliárd forintot fizettek be, mindössze 4 milliárddal többet, mint előző évben.
Budapesten fizetik be a vállalkozók az ország teljes iparűzési adójának a kétötödét. Mivel az országos cégek legtöbbjének a székhelye Budapesten van, ezért fizetik itt az iparűzési adót a vidéki árbevételük után is. S ezért kell szolidaritási adót fizetni Budapestnek, amiből kompenzálják a kistelepüléseket, ahol nincs, vagy csak nagyon alacsony az iparűzési adóbevétel.
Hogy lehet, hogy egy ilyen bevételnövekedés mellett sem volt pénze az önkormányzatnak a BKV 50 milliárd forintos számláját kifizetni, hanem bankokkal faktoráltatta azt, így az idei évet már ezzel a tartozással indította?
Hogy lehet, hogy a hírek szerint pocsék pénzügyi helyzetbe vitte a főpolgármester Budapestet, amikor 2019-ben 200 milliárd plusszal adta át neki Tarlós István – ami akkor megközelítette a teljes éves költségvetési bevételt?
Emellett tudunk még túlárazott Lánchídfelújításról, elmaradó beruházásokról, és a kerületek végeznek el a főváros helyett egy sor munkát több milliárd forint összegben…. pazarlás mindenütt?
️Jó volna tudni, hogy mi történt idén, de erről még nem számolt be a főpolgármester a közgyűlésnek. Épp ideje lenne, hiszen úgy vesszük át a várost az előző közgyűléstől, hogy eltelt már háromnegyed év.