Alapbér, kereset, jövedelem - tudod, mit jelentenek ezek a kifejezések pontosan? Számos közkeletű tévedés terjed – itt az idő tisztázni a fogalmakat! Például: az alapbér sosem lesz annyi mint az átlagkereset. Íme a Mandiner cikke: https://mandiner.hu/belfold/2024/09/szamos-kozkeletu-tevedes-terjed-a-berekrol-itt-az-ido-tisztazni-a-fogalmakat
Az alapbér az a pénz, ami a munkaszerződésünk alapja.
Ha ehhez hozzávesszük a különböző műszak és egyéb pótlékokat, juttatásokat, akkor kapjuk meg a keresetünket. A keresetnek van rendszeres része, ami az alapbér és a minden hónapban megkapott pótlékok, juttatások összege, illetve van nem rendszeres része, ami például a húsvéti "sonkapénz", karácsonyi "bejglipénz", a különböző jutalmak, prémiumok, stb. Ez az összes pénz a munkánkért jár, s csak azoknak van, akik foglalkoztatottak.
Jövedelme mindenkinek van. Úgy számoljuk, hogy a háztartásba bejövő minden bevételt összegezzük (pl. kereset mellett a nyugdíjakat, GYESt, GYEDet, esetlegesen a segélyeket, illetve a tőkejövedelmeket, pl. betéti kamatokat, stb.) Ezt az összeget aztán elosztjuk a háztartásunk tagjainak számával, így kapjuk meg az egy főre jutó jövedelmet, ami mindig alacsonyabb, mint a kereset.
Jelenleg már a jövedelem háromnegyede munkajövedelem, azaz a háztartástagok keresete. 2010-ben még csupán kétharmada volt, s hatalmas volt a segélyek aránya. A tőkejövedelem átlagos aránya 2,4%. Tehát aki arról beszél, hogy a családok jövedelmének fele a munkajövedelem, az nagyot téved. Még a legrosszabb jövedelemszerkezetű időkben, 2010-ben sem volt ilyen alacsony.
A KSH évente egyszer - idén szeptember 13-án - adja ki a keresetszerkezeti adatokat, azaz az átlagos alapbéreket, pótlékokat, juttatásokat, s mindig az októberi adatokat ismerhetjük meg, most a 2023. év októberieket. A havi kereseti adatok nem adnak információt az alapbérekről.
Az átlagos alapbér 2023-ban nagyobb arányban nőtt, mint az átlagkereset. Eszerint az emelések beépültek a bérekbe, nem béren kívüli juttatáskét kapták a foglalkoztatottak az emeléseket, ami nagyon pozitív.
Az átlagos alapbérnél kb. százezer forinttal (ötödével) nagyobb az átlagkereset. Ebből a béren kívüli részből több, mint 40 eFt a nem rendszeres juttatás egy hónapra eső összege. Ez kb. 7-8%, azaz egy 13. havi keresetnek felel meg.
A keresetek szerkezeti arányaira mindenképpen figyelni kell többek közt a minimálbérek meghatározásakor is.

☝️Ha érdekesnek találtátok a cikket, kérem, osszátok! Nagyon kevesen értik a fogalmak közti különbségeket, tisztázzuk!

#kereset #reálkereset #alapbér #jövedelem #mandiner

Felkészültség, összefogás és jól szervezett védekezés. Magyarország megcsinálja!

Tony Abbott, Ausztrália korábbi miniszterelnöke:
,,Egy ország, amely elveszíti az ellenőrzést határai felett, végső soron elveszíti a szuverenitását. És az az ország, amelyik nem tudja ellenőrizni a…

️Emlékezzünk közösen! Péter most a fiatalokért aggódik. Véleménye Diákhitel Központ vezetőjeként: “Soha ilyen jó nem volt fiatalnak lenni Magyarországon.”
Interjú linkje a kommentben. Tiszásoknak…

️ Visszamentem megnézni, mi a helyzet Szentendrén!
💪 Itt épült elsőként mobilgát, ami most is jelesre vizsgázott!
De volt valaki, aki leginkább leginkább elégtelent…

Magyar Péter védekezése olyan sikeres volt, hogy az izlandi kormány elhívta, hogy saját kezével állítsa meg a vulkán kitörését
#vekkerur

️Főigazgatói szemle️Láng Istvánnal, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével értékeltük a héten elvégzett árvízvédekezési munkát. Meg fogjuk védeni a városunkat, az értékeinket!

Rendőrségi drónok figyelik és követik a víz terjedését, a nehezen megközelíthető helyszíneken pedig lovasrendőrök is segítik a védekezést.

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média