Szenzációs szombat:
Csipes Tamara ezüst-,
Varga Ádám ezüst-, Kopasz Bálint bronzérmet szerzett a párizsi kajakversenyen! Gratulálok! 👏🇭
️ Ősztől újabb demográfiai fellendülés jöhet, veszélyesek az álhírek a születésekről! Részletek a Vasarnap.hu-n:
https://vasarnap.hu/2024/08/10/osztol-ujabb-demografiai-fellendules-johet-szalai-piroska-interju-csaladpolitika-gyermekvallalas-termekenysegi-rata-csok-plusz/
Nem igaz, hogy a családpolitikai intézkedéseknek tulajdonított demográfiai növekedés csupán a világban és Európában végbemenő gazdasági folyamatok eredménye, ahogyan azt az ellenzéki média próbálja beállítani. Az újságíróknak egyébként is óriási a felelősségük abban, hogy milyen információkat osztanak meg, mert a gyermekvállalási kedv azonnal rezonál a hírekre, és kilenc hónappal később már látható is a negatív információk hatása – még akkor is, ha azok valóságtartalma finoman szólva is megkérdőjelezhető.
A 2011-2021 közti évtized elvitathatatlanul a magyar családok számára aranykornak számít, a leghatékonyabb családbarát programokat ebben az időszakban valósítottuk meg, ennek következtében ebben az évtizedben folyamatosan nőtt a termékenységi ráta. Javulásunk a legnagyobb volt az unió tagállamai közül.
2010-ben hazánkban családbarát kormányzás vette kezdetét. A világ minden kormánya a család és népesedéspolitikát a szociálpolitika részének tekinti, s e terület a rászorulók támogatásait valósítja meg. Az Orbán kormány azonban már 2010-ben kimondta, hogy a kormány minden intézkedése a magyar családok megerősítését kell előmozdítsa. Ezt pedig úgy lehet csak megvalósítani, ha a teljes kormányzati struktúra, minden szakpolitika családbarát, a családok ügye prioritást élvez. Így aztán nálunk a világon egyedülálló módon nem egyedül a családpolitikai tárca feladata, belső ügye a családok támogatása.
A Covid első évében, 2020-ban már 18 országban csökkent a termékenység, nálunk még 0,04 növekedést tapasztalhattunk. Aztán 2021-ben már csak három országban folytatódott tovább romlás, mi még ekkor is növekedtünk. De 2022-ben, a háborús szankciók bevezetése kapcsán egekbe ugró energiaárak időszakában szinte mindenhol, azaz 25 országban csökkent a termékenység, köztük Magyarországon is. Azonban a mi csökkenésünknél 20 országban nagyobb mértékben esett a gyermekvállalás, s így a tagállamok sorrendjében előre léptünk a 6. helyre.
A 2023-as év adatait még nem adta ki az Eurostat, a magyar adatról tudjuk, hogy egy századdal csökkentünk, a környező országok pedig ennél jóval nagyobb mértékben. A cseh termékenységi ráta közel két tizeddel alacsonyabb, a német pedig egy tizeddel, de a román adat is csökkenést mutat a helyi statisztikai hivatalok szerint. Ezért úgy becsülöm, hogy Magyarországon ismét kisebb volt a romlás, mint az unió átlaga, s így akár további országokat is előzhetünk meg. Nagyon várom a pontos adatokat.
A termékenység csökkenésének mértéke azért kisebb nálunk, mert jelentős erőforrásokat összpontosítottunk arra, hogy az anyagilag nehéz időkben is születhessenek meg a vágyott gyermekek. Az idei év első felében még folytatódik a születések számának csökkenése, hiszen a most született gyermekek vállalásáról a döntést a szülők még a múlt évben hozták, amikor még a régi CSOK jogosulti körének szűkítésével voltak tele a hírek és a reálkeresetek is csökkentek.
Tavaly szeptembertől a reálkeresetek növekednek, sőt decembertől 10 százalék körüli mértékben. Október legvégén pedig bejelentették az akár 50 millió forintot is jelentő CSOK Plusz-t, a „városi CSOK”-ot, s egyéb támogatások növelését, amely hír hatására idén augusztustól várom a születések számának és a termékenységnek növekedését.
A termékenység úgynevezett prociklikus változó, azaz már a hírek hatására érezhető a változás. A jó hírek kilenc hónap múlva termékenység növekedést okoznak, a rossz hírek pedig termékenység csökkenést. Ezért komoly felelőssége van az „írástudóknak”, a médiának és a politikusoknak is, hogy mikor és milyen (ál)híreket indítanak el.
További részletek a cikkben. :)
Nagyon köszönöm az interjút Léna Raj-Czefernek!
#vasarnap #termékenység #családbarát