Beleszállt a Transtelex.ro a Double Rise Festivalba, hiányolják az erős netet meg a tömeget. Szerintem nincs igazuk, s a Double Rise nemzetpolitikai szerepét is fontosnak tartom. 🤟👇
Link: https://…
️ Olvassátok a Nemzeti Közszolgálati Egyetem blogjait nyáron is!
Keressétek a ludovika.hu -t ott a blogokat, s ráleltek a Ludecon blogra, a gazdasági terület bejegyzéseire is. Kattintgassátok
Legfrissebb írásom: "Az időskori eltartottsági ráta használhatóságának korlátai" https://www.ludovika.hu/blogok/ludeconblog/2024/07/09/az-idoskori-eltartottsagi-rata-hasznalhatosaganak-korlatai/
Időről időre riogatnak bennünket azzal, hogy rövidesen fenntarthatatlanná válik a nyugdíjrendszerünk. A romló demográfiai mutatókkal szokták ezt indokolni: csökken a 15–64 évesek, s nő a 65 év felettiek létszáma és aránya a társadalomban. A demográfusok mutatói nem veszik figyelembe, hogy nem a teljes aktív korú népesség foglalkoztatott, azaz nyugdíj-befizető. Ezért javaslom, hogy aki a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos állításokat kíván megfogalmazni, az ️lépjen túl a demográfiai szemléletű mutatók vizsgálatánál️, s vegye figyelembe a vizsgált terület vagy szegmens munkaerőpiaci változásait is!
Készítettem pár sokkal hatékonyabb mutatót, nézzétek meg a cikket, illetve itt a grafikont.
Az öregségi nyugdíjban részesülők a 15-64 éves foglalkoztatottakhoz viszonyított számaránya 2010-ben még 56,5% volt, s 2022-re 43,5%-ra csökkent. Azaz 100 magyar 65 évesnél fiatalabb foglalkoztatottra 2010-ben 56,5 korbetöltött saját jogú nyugdíjas jutott, ma pedig 43,5%. Ez az arány ma már sokkal jobb az uniós átlagnál.
A javulást egyrészt a nyugdíjkorhatár 2010-es 62 évről mára 65 évre történő emelése, másrészt pedig közel egymillió új foglalkoztatott megjelenése okozta.
Összegzésként kijelenthető, hogy míg a demográfiai szemléletű (csak a korcsoportok arányát vizsgáló) időskori eltartottsági ráta folyamatosan nő hazánkban is, az unióban is (az unió számos országában még gyorsabb a romlás, mint hazánkban), addig az öregségi nyugdíjban részesülőknek, illetve az összes nyugdíjban részesülőnek a foglalkoztatottakhoz viszonyított aránya jelentősen csökkent, azaz nálunk javult a nem demográfiai szemléletű, hanem tényleges időskori eltartottság mutatója az elmúlt években, az unió átlagában pedig ez a mutató is romlott.
Ne hagyjuk magunkat a társadalmak elkerülhetetlen összeomlását hírdető demográfusok által félrevezetni! Inkább gondolkodjunk el azon, hol lehetnek még tartalékaink!