A számok persze kedvezőek, de ez nem választási…
Az indulgató szakmai oldalamon VALÓS SZÁMOK címmel a héten sorozatot készítek, íme a 4. rész!
Szeretettel ajánlom! Ha van kedvetek, kövessétek be az oldalt is!
... és ha tetszett osszátok! Köszönöm!
VALÓS SZÁMOK 4. - Adópolitikai fordulat történt 2010 után, 12 éven át folyamatosan csökkentettük a munkát terhelő adókat! ️🤍
☝️A héten elkezdtem egy sorozatot, mert szombaton egy konferencián rengetegen hiányolták az írásaimat. Bemutattam egy példát arról, hogy 2009-ben mennyit kapott kézhez és mennyit adózott egy 300 ezer Ft bruttó keresetű dolgozó és 2022-ben ugyanez hogyan alakulna. Ime a pontos számok. Ha tetszik, osszák szeretettel👇, csupán azt kérem, jelöljék meg a forrást!
Negyedikként tehát nézzük a példát:
Tény, hogy a 2010 előtti adórendszer nálunk büntette Európában a legnagyobb mértékben a béremeléseket a magyas (36%-os) adókulcs és a hatalmas munkáltatói adók miatt. A magas SZJA-t már az átlagkeresetnél kisebb keresetűeknek is fizetni kellett 2009-ben.
2008-ban az átlagkeresetű alkalmazott terjes bérköltségéből 54%-ot elvont az állam, s csupán 46%-ot kapott kézhez, 2022-ben közel 60% a munkavállalóé még kedvezmények nélkül is.
2010-ig csupán a nagycsaládosoknak járt adókedvezmény, ma pedig minden gyermeket nevelőnek, a fiataloknak, az első házasoknak, stb, azaz bőven több, mint egymillió embernek.
Hazánkban 2010 előtt a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatával élők aránya korábban nem tapasztalt méreteket öltött, a gyermekesek esetében az arány jóval nagyobb volt, mint a gyermekteleneknél. Ezért a pénzügyi válság idején sok nő halasztotta el vagy le kellett mondania a gyermekvállalásról, ha meg akarta tartani a munkahelyét. Így a termékenységi ráta az évszázad legalacsonyabb szintjére esett 2011-re.
Ma már a családokat támogató adórendszer és a gyermekvállalást ösztönző kormányzati intézkedéseknek köszönhetően szó sincs arról, hogy választani kellene a gyermekvállalás és a munka, vagyis a jövedelem megtartása között. 2019-től a gyermeket nevelők szegénységi kockázata már alacsonyabb, mint a gyermekteleneké, és mindkét csoportban hatalmasat javult az arány, összességében több, mint 1,3 millióan kerültek ki a fenyegetettek közül. Ezeknek az eredményeknek a megtartásáról dönt vasárnap az ország.
A baloldal politikusainak az elmúlt hónapokban tett nyilatkozataiból többször is kiderült, megszüntetnék a családi adókedvezményeket, helyette a 2010 előtti adórendszerhez térnének vissza, amely visszavetette az életszínvonalat és gátat szabott a gyermekvállalásnak. A családi adókedvezmény megszüntetésének egyértelmű bizonyítéka, hogy a baloldal az adójóváírást vezetné be ismét a minimálbér összegéig, ez pedig összeférhetetlen lenne a jelenlegi, jóval kisebb elvonást jelentő adórendszerrel.
Szeretettel ajánlom e témában a Magyar Nemzet cikkét: https://magyarnemzet.hu/gazdasag/2022/02/beismerte-a-baloldal-hogy-megszuntetne-az-adokedvezmenyt