Berlinben régi barátokkal is találkozhat az ember. Jó volt viszontlátni Volkmar Klein urat, az egyik legrutinosabb kereszténydemokrata Bundestag-képviselőt.
Európa jövője
Magyarország is alapítója volt 2003-ban az Arraiolos-csoportnak, amelynek tagjai a végrehajtói hatalommal nem, vagy csak korlátozottan rendelkező államfők. Idén Krakkóban tanácskoztunk, és az Európát érintő főbb témákat tekintettük át.
Vendéglátónkat, Duda elnököt mindenekelőtt megerősítettem a lengyel-magyar barátság töretlenségéről, s megosztottam a résztvevő országok államfőivel a magyarok büszkeségét, hogy amiként közös történelmi gyökereink okán Lengyelországhoz, aképpen Európához is rendkívül szoros kapcsolat fűzi hazánkat.
A többi államfőhöz hasonlóan magam is kiemelt fontosságúként említettem a háborús területek helyzetét.
Rumen Radev bolgár elnök szerint eljött a diplomácia pillanata. Sürgős lépésekre van szükség.
Vendéglátónk, Andrzej Duda lengyel elnök már a jövőről gondolkodik. Véleménye szerint mindent meg kell tenni közös erővel azért, hogy Ukrajna ne csak túlélje a háborút. Az EU-nak élen kell járnia Ukrajna újjáépítésben.
Alar Karis szerint Ukrajnának meg kell kapnia a katonai segítséget. Az Európai Unió bővítését pedig érdemi alapokra helyezné az észt államfő. Egyúttal mindenkit szeretettel invitált a következő Arraiolos-csúcsra, amelynek Észtország ad otthont 2025-ben.
Peter Pellegrini szlovák elnök úgy véli, hogy Ukrajnát mindenkinek a saját képességei, lehetőségei szerint kell támogatnia.
Az ukrán-orosz háború kapcsán kirajzolódtak tehát a tagállamok közti véleménykülönbségek, de abban egyre többen egyetértettünk, hogy a diplomáciának kulcsszerepe van a béke elérésében.