Mi nem a háborút akarjuk megnyerni, mi a békét akarjuk megnyerni, ez a háború nem a mi háborúnk. - Orbán Viktor #fidelitas

Újabb lépést tettünk a klímavédelem terén és a globális zöld átállás előmozdításában!
Jelentős gazdasági ereje ellenére az Európai Unió a világ üvegházhatású gázkibocsátásának 6,5%-áért, Magyarország pedig mindösszesen az uniós kibocsátás 2%-áért felel. Vagyis hiába vagyunk élenjárók és teszünk meg minden tőlünk telhetőt Magyarországon a klímavédelemért, nemzetközi szinten ez csupán csepp a tengerben.
A tényleges megoldáshoz globális erőfeszítésekre van szükség! Ezt szolgálja az ENSZ klímacsúcsa. A COP29-en Bakuban hosszú tárgyalássorozatot követően ma hajnalban sikerült megállapodásra jutni a klímaváltozás elleni küzdelem jövőbeni lépéseiről.
Az éghajlatváltozási konferencia legnehezebb kérdése a klímafinanszírozás megoldása volt a következő tíz évre vonatkozóan: 2035-re a fejlődő országok számára évi 1.3 trillió dollár mozgósítása a cél klímavédelmi intézkedésekre, amelyet 300 milliárd dollárnyi közpénz a fejlett országok részéről.
Az Európai Unió elkötelezett a klímavédelem mellett, ezért nem volt számunkra elfogadható opció, hogy megállapodás nélkül álljunk fel a tárgyalóasztaltól. Jelentős eredmény, hogy a költségvetéshez hozzájáruló országok körét sikerült számottevően kibővíteni, és a fejlődő, valamint a legsérülékenyebb országoknak szánt forrásokat megháromszorozni.
Emellett az EU vezető szerepének és a nemzetközi összefogásnak köszönhetően a bakui klímacsúcs keretében elfogadásra került a nemzetközi karbonpiacok harmonizációját szabályozó döntés, amely piaci alapokon mozgósít kiegészítő pénzügyi forrásokat az üvegháthatású gázok csökkentése érdekében.
Európa és Magyarország továbbra is élén jár a klímavédelemben és most egy további fontos lépést tettünk a globális megoldás fele. Uniós magyar elnökségként kiváló lehetőség nyílt a tárgyalásokban való aktív részvételre.