Mennyire vagy tiszás? Családodat felveszed?
Sötétszélcsend” - amikor a megújulók is megpihennek
Németországban már közismert fogalom a “Dunkelflaute”, vagyis azok a tartós időszakok, amikor nem fúj a szél és nem süt a nap, vagyis nem termelnek az időjárásfüggő megújuló energia termelő létesítmények.
Most is egy ilyen időszakot élünk: már napok óta a kb 80 GW-nyi német naperőművi és a kb 70 GW-nyi szélerőművi kapacitás csupán töredéke termel áramot. A német piac mérete és központi elhelyezkedése miatt ez egész Európára jelentős hatással van, a tőzsdei árak is a német EEX tőzsdéhez igazodnak.
A “sötétszélcsend” időszakában a magas atomenergia részaránnyal működő francia piacon 120 EUR/MWh körüli tőzsdei árak alakultak ki, míg az atomenergiát elutasító német piacon közel 500 EUR/MWh-ás csúcsárak is kialakulnak a délutáni órákban.
Németország olyankor, amikor nincs szél- és naperőművi termelés sem, olcsó francia atomenergiát importál, valamint drága szén- és gázerőművi termeléssel biztosítja ellátásukat.
Ezzel azonban megdrágítja a vele szoros összeköttetésben álló országok áramárát is. A német-osztrák piac egymással szorosan integrált piacok. Ennek köszönhetően Ausztriában is 400 EUR/MWh-ig felpattantak az árak - még annak ellenére is, hogy szükségletei közel háromnegyedét víz -és napenergiából tudta előállítani.
Magyarország fontos tranzitország, jellemzően közvetlenül Ausztriából és Szlovákiából tud villamos energiát importálni - közvetve német villamos energiát is - , és hazánktól is importál Románia, Ukrajna, illetve az egész Balkán.
Magyarország importja a német piachoz árazó osztrák és szlovák nagykereskedelmi árakon történik, de ez véges mennyiség. Hazai erőműveink állják a sarat, azonban közülük is rendszeresen vannak ütemezett karbantartáson lévő egységek, ami időszakosan csökkenti a hazai termelői kínálatot, illetve emiatt szükség van a gázerőművek közül a rosszabb hatásfokú gépekre is, továbbá a tartalék erőművekre.
A tagállamok energiamixének megválasztása nemzeti hatáskör, azonban a német energiamix komoly közvetett hatást fejt ki Európa legtöbb országára. Németország ideológiai alapú energiamix-megközelítése, vagyis egyoldalúan az időjárásfüggő termelőkre történő támaszkodása - különösen a “sötétszélcsend” esetén - nem csak saját magát, de a vele integráltan együttműködő közép-kelet-európai régió gazdaságait is magával rántja.
Az árszintek alapján egyértelmű, hogy azok a gazdaságok tudnak versenyképesek maradni, amelyek áramszektora erős és sokoldalú erőművi fundamentumokon áll. Ennek jegyében Magyarországon sem ideológiai alapon választjuk az energiamixünket, hanem tervezzük hosszú távon is megtartani és fejleszteni az atomenergiát, építünk kombinált ciklusú gázerőműveket, valamint megyünk tovább a fotovoltaikus, szélenergiás és energiatárolási projektjeinkkel is.
Az esetlegesen időszakosan megugró európai nagykereskedelmi piaci árak hatásának tompítása érdekében továbbra is fenntartjuk a rezsicsökkentést, ezzel garantálva a magyar családok számára a villamosenergia megfizethetőségét, legyen bármekkora ugrás is a tőzsdei árakban.