Moszkva megerősítette Bashar al-Aszad az orosz fővárosban van
A politikus, aki 23 évig volt a közel-keleti állam elnöke a családját már napokkal ezelőtt kimenekítette Oroszországba. Németország és Törökország már most azon dolgozik, hogy szírek millióit utasítja ki az országból. Az amerikai légierő az éjszaka folyamán több bevetést hajtott végre Szíriában az Iszlám Állam állásai ellen.
A világ nagyrésze értetlenül áll a jelenség előtt, hogy a felkelők 11 nap alatt elfoglalták egész Szíriát és sem Moszkva, sem Teherán nem avatkozott be Bashar al-Asszad oldalán, holott mindkét ország baráti kapcsolatokat ápolt a szír kormánnyal. Oroszország ráadásul két támaszpontot is üzemeltet a Földközi-tenger partján. Orosz híradások szerint Moszkva már tárgyalt is a Haiat al Tahrir as-Sham milíciával és bejelentette, hogy szíriai bázisai nincsenek veszélyben.
Oroszország 2015-ben avatkozott be a szíriai polgárháborúba, segítve Asszadot abban, hogy visszaszerezze az ellenőrzést országa felett az Iszlám Államtól, valamint a külföld által támogatott milíciák és dzsihadista csoportok egész sorától. Nyugati elemzők azt fejtegetik, hogy Vlagyimir Putyin elvesztette a hitelességét, mivel nem védte meg korábbi szövetségesét. Érdekes jelenség viszont, hogy az Arab Liga egyetlen országa sem akart beavatkozni a harcokba és Irán is gyorsan kivonta diplomatáit, valamint az országban tartózkodó speciális erők tagjait.
Feltétetelezhetően egy komoly háttéralku lehet a háttérben Moszkva, Teherán, Washington DC és Ankara között. A lázadókat a török kormány és az USA támogatta pénzzel és fegyverekkel. Izraeli lapok hétfő reggel azt állították, hogy a milíciák győzelmét ők azzal segítették elő, hogy az elmúlt hónapokban folyamatosan bombázták a szír kormányerőket és ez meggyengítette a reguláris hadsereget. Izraeli egységek előrenyomultak az általuk elfoglalt, de részben az ENSZ által ellenőrzött Golán-fensíkon, hogy ott egy pufferzónát hozzanak létre.
Az USA az éjszaka folyamán több hullámban támadta az Iszlám Állam még meglévő állásait Szíria több régiójában. A Pentagon szerint B 52-es nehézbombázókat is bevetettek. A Fehérház szerint erre azért volt szükség, mert nem akarták, hogy a káoszt és a hatalmi vákuumot kihasználva a terrorszervezet rendezze sorait és ismét megerősödjön. A támadásban mind a 75 kijelölt célpontot megsemmisítették.
A felkelők minden rabot kiengedtek a börtönökből, köztük köztörvényes bűnözőket és terroristákat is. Mivel fosztogatások kezdődtek a milíciák kijárási tilalmat rendeltek el. A reguláris hadsereg és a rendőrség teljesen eltűnt a városokból és a szír-libanoni határátkelő is teljesen őrizetlen. A török kormány bejelentette, hogy mind a hárommillió az országban tartózkodó szír állampolgárt visszatoloncolja Szíriába. A németországi hírportálok szerint a német kormány is hamarosan megvizsgálja ennek lehetőségét és elképzelhető, hogy ott is legalább egymillió szírt akarnak hazaküldeni.