Az iszlamisták elfoglalták Damaszkuszt, Asszad elnök elmenekült

A Haiat Tahrir as-Sham iszlamista milícia és a Törökország által támogatott Szíriai Nemzeti Hadsereg nevű csoport az éjjel behatolt a szír fővárosba Damaszkuszba. Aleppo, Homsz és Hama elfoglalása után a szír hadsereg elmenekült a harcok elől. Kétezer Asszadhoz hű katona fegyvereit hátrahagyva átlépte az iraki határt és menedékjogot kértek.

Bashar al-Asszad elnök már napokkal ezelőtt Moszkvába küldte Feleségét és gyermekeit, hogy biztonságba tudja őket. Az elnök nemsokkal azelőtt hagyta Szíriát, hogy a felkelők az éjszaka elérték a fővárost. A hírek szerint egy Gambiában regisztrált „Embraer Legacy 600” típusú magángépen Abu Dhabiba, az Egyesült Arab Emirátusokba ment. Még nyitott a kérdés, hogy Moszkvába vagy Iránba megy tovább.

Mohamed al-Dzsalali szír köztársasági elnök elmondta a TV-ben, hogy a kormány átadja a hatalmat a felkelőknek. A felkelők kiengedték a börtönökből az elítélteket. Sokan örömmel fogadták a páncélosokkal bevonuló felkelőket és mobiltelefonjukkal örökítették meg Damaszkusz elestét. A két milícia merőben más célokat tűztek ki: a Haiat Tahrir egy Allah országát akar kikiáltani, míg a Szír Nemzeti Hadsereg egy törökbarát kormányt szeretne Damaszkuszban. Már megkezdődött Asszad szobrainak a lerombolása és kicserélték a szír nemzeti lobogót a lázadók zászlóira. A dzsihadisták AK-47-es gépkarabéllyal a levegőbe lőve ünnepelték Szíria elfoglalását.

A nyugati sajtó ünnepli az Asszad éra végét, míg a közel-keleti sajtó óvatosabb, mivel tudják, hogy a lázadók vezére al-Dzsulani az al-Kaida oszlopos tagja volt és közös akciókat hajtott végre az iszlám Állammal is, Abu Bakr al-Bagdadi parancsára. A Haiat Tahrirt az USA terrorista szervezetnek nyilvánította. Szíriából megindult a menekülthullám, dramatikus jelenetek láthatóak a szíriai-libanoni határon. Sokan attól tartanak, hogy ismét polgárháború lesz, vagy a Haiat Tahrir egy hasonló rezsimet vezet be, amilyen az Iszlám Állam alatt volt.

Sem Irán, sem Oroszország nem akart masszívan beavatkozni Szíriában. Irak küldött katonákat a közös határra, de nem csaptak össze a lázadókkal. Jordánia és Szaud Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok is megtagadták a katonai segítséget. Az orosz légierő, mindössze néhány légicsapást mért az előrenyomolú milíciákra, ám ez nem állította meg őket. Kérdés, hogy mi lesz a két orosz támaszponttal a Földközi-tenger partján? Van-e háttérmegállapodás az új hatalommal, vagy fel kell számolja Moszkva katonai jelenlétét a Közel-Keleten?

(a fotót tavaly októberben készítettem Damaszkuszban)

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média