Nem hullt szét mégse' nemzetünk...
Ma Tompa Mihályra emlékezzünk...

Bő százötven éve a három legsikeresebb magyar költő – névsorban – Arany János, Petőfi Sándor és Tompa Mihály volt.
Hogy Takaró Mihály irodalomtörténész szavait idézzem,
az első két helyen azóta sincs változás:
Arany a legnagyobb s Petőfi a legjobb, vagy fordítva… :)

Tompa azóta valahogy mintha elfelejtődött volna, vagy mondjuk másképp: kiment a divatból, pedig nemzettudatos szívű alkotóink között még ma is a legnagyobbak között van a helye.
Arany és Tompa nagyjából egyidős volt.
Mindketten ugyanazon évben (1817) születtek – Arany tizennégy évvel élte túl barátját (1882), azaz Tompa 1868-ban hunyt el.
Öt éve Arany János 200. születésnapja alkalmából Arany-évet tartunk, Tompa Mihályt inkább csak a Felvidéken ünneplik, ő tudniillik Rimaszombat szülöttje.
Érdekes módon Arany és Tompa nyilvános pályakezdése is egybeesik, ugyanis mindketten indultak 1947-ben a Kisfaludy Társaság pályázatán.
Tompa nagy sikert ért el a Szuhay Mátyás című elbeszélésével, míg a pályadíjat Arany kapta a Toldiért, így szinte egycsapásra egy sorba kerültek a fiatalabb, ám akkor már sikeres társukkal, Petőfivel.
Tompa még ugyanezen évben a Gömör vármegyei Beje község református lelkipásztora lett, ám nem sokáig örülhetett új hivatásának, ugyanis egy korább, de ekkor kiújult betegsége miatt Bajorországba ment gyógykezelésre.
Mikor kitört a szabadságharc, hazatért.
A gömöri önkéntesekkel a háborúba sietett tábori lelkészként, így jelen volt a schwechati ütközetben is.
Bár Petőfivel kötött barátsága megszakadt, Arannyal folytatták levelezésüket, jóllehet 1852-ig nem találkoztak személyesen.
A szabadságharc, mint tudjuk, elbukott – levelekben terjesztett hazafias versei miatt azonban valamelyik rosszakarója feladta a hatóságoknak.
A házkutatások során előkerült több verse – köztük A gólyához című, mindmáig legismertebb költeménye.
Ebből álljon itt egy szakasz, a legmegrázóbb s egyben a legjellemzőbb, amelyet jelképesen az évente elszálló, de mindig hazatérő Gólyához írt:

“Repülj, repülj! és délen valahol
A bujdosókkal ha találkozol:
Mondd meg nekik, hogy pusztulunk, veszünk,
Mint oldott kéve, széthull nemzetünk…!”

Tompa barátsága Arany Jánossal élete végéig kitartott – addig sok időt töltöttek együtt, s a befolyásosabb Arany anyagilag is támogatta a református lelkészként tevékenykedő, ámde nagybeteg költőtársát.
Utolsó lakhelyén, a szintén felvidéki Hanván obeliszk őrzi emlékét, szülővárosában, Rimaszombatban pedig szobra van, Holló Barnabás alkotott.
A mellékelt képen ez a szobor látható, s hozzá kell tennem, hogy a felvétel tavaly nyáron készült, de azóta történt egy s más.
Tudnivaló, hogy Tompa Mihály szobra 1902-ben a főtér közepén állott.
A második világháború után azonban a csehszlovák hatóságok levették, egy ideig múzeumban tárolták.
Később, a hatvanas évek elején a városkertben állították fel – innen 1994-ben került vissza újra a főtérre, de nem pontosan az eredeti helyére.
A kétszázadik évfordulóra azonban a Tompa Mihály szobrát felújították (ma már nem látszik rajta a patina), aztán újra a régi helyére állították.
Pár évvel ezelőtt, 2004-ben a tér bal oldalán felavatták Petőfi Sándor szobrát, amely Izsó Miklós egykori, a múzeumban őrzött gipszmintája alapján készült.
Miként a felvidel.hu internetes lap írja:
“Egy javaslat szerint a Tompa-szobor áthelyezése után a tér megüresedett jobb oldalára Arany János szobra kerülhet, így a költőtriász eddig példátlan módon találkozhatna újra.”
Sok sikert, Rimaszombat!
Születésnapján emlékezzünk a XIX. század nagy költőjére, Tompa Mihályra!

Aki egyébként nem mellesleg, éppen ezen a napon, Szent Mihály arkangyal napján született, Mihály létére...

„Mindent meg kell tenni azért, hogy újra legyen párbeszéd. A cél az, hogy a háború minél hamarabb, a tárgyalóasztalnál végződjön.” Az osztrák kancellár, Karl Nehammer ugyanarról beszélt, mint Orbán…

Állattenyésztők Napja, Kaposvár

Különleges nehéz hivatás az állattenyésztés. A gazdák minden egyes nap elvégzett munkájáért éppen ezért köszönettel tartozunk, nélkülük ugyanis nem kerülhetne élelmiszer…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média