🤘 Budapest következő főpolgármesterével a Városligetben, tisztelt Hölgyeim és Uraim!
❤ Májusfát a legények állították az eladó sorban lévő lányoknak, akik azt már várták. Hisz a ház elé állított fáról lehetett megtudni, hogy a lánynak már van udvarlója, vagy legalábbis a figyelem középpontjában áll. Az a lány, aki ilyenkor nem kapott májusfát, a közeljövőben nem is számíthatott a férjhez menésre. Egyes vidékeken a nagylányság elismerését jelentette, ezután már elmehettek a bálba, a táncmulatságokra a leányzók.
A májusfa már a kereszténység előtti időben a tavasz szimbólumává vált, az ifjúság mágikus szokásainak egyik jelképe lett. Az ilyenkor állított, szalagokkal, virágokkal, zsebkendőkkel s más egyéb tárggyal, itallal telt üveggel díszített fát pünkösdkor bontották le, néhol „ki is táncolták”.
A magyar kultúrában több népszokás kötődik a pünkösdhöz. Az egyik legfontosabb a mára már Hungarikummá vált csíksomlyói búcsú. Csíksomlyó hagyománya, hitbeli, erős megtartó ereje, kapaszkodó minden ember számára.
A Sacra Hungaria eseménysorozatunk következő állomásán, május 3-án, pénteken, 18:30 órai kezdettel Pünkösdről és a hozzá kapcsolódó népi hagyományokról, szokásokról beszélgetünk Kovács-Hárs Klárival, aki a Magyar Örökség díjas néplélektan-kutató, néprajzkutató, grafikusművész és szabadságharcos Molnár V. József tanítványa volt, s nem mellesleg az Őseink Útján Baráti Kör megálmodója és Szamosi Timivel.
❤ Ideje leporolni ezt a tudást ami már bizonyított az évszázadok, évezredek alatt s ami védelmet nyújt ezekben a viszontagságos időkben.