November 19. Erzsébet
(Árpád-házi Szent Erzsébet; 1207-1231.)

A világegyház egyik legkedveltebb női szentje; Szent Ferenc harmadrendjének mennyei gyámola; a szegények és a betegek, az árvák és az özvegyek patrónája: II. András és a meráni Gertrúd lánya. Sárospatakon született. Már gyermekkorában kitűnt különös jámborságával: az ünnepeket módfelett tisztelte, kerülte a táncot és a játékot is. Az Érdy-kódex tanúsága szerint a rózsalegenda még idehaza esett meg vele. Télen a vár kapuja elé maradékot vitt kötényébe rejtve a szegényeknek; összetalálkozott atyjával: „fiam Erzséböt, hova mégy, mit viszöl". Atyja a kötényben kenyér helyett rózsát látott. A rózsa miképpen a kenyér Jézus megidézője. Az esztendő körének szembejegyéből jött az égi segítség: Jézus ajándéka, lelke pünkösdi rózsapirosa. Más előadásban ez már Thüringiában történt. A rózsalegendának számos népi változata él ma is. Az egyik moldvai változatban a kenyér csipkerózsává, az ,,Istent rejtő" bokor virágjává változik, s a kapu előtt ácsorgó szegények elköltik e lelket tápláló eleséget. Itt jegyezzük meg, hogy Erzsébetet pünkösdi gyermekjátékaink dalai emlegetik.

Négyesztendős korában jegyezték el Thüringia őrgrófjának fiával, Lajossal. Rögtön németföldre vitték; a menyegzőt 1221- ben ülték meg. Korán kapcsolatba került a franciskánus mozgalommal. Hitvesi és édesanyai kötelességei mellett egész életét a szegényeknek és a betegeknek szentelte. Egy napon, amikor ura vadászni volt, egy undok ,,poklost" megfürösztött és hitvese ágyába fektette. Ura szülei, amint fiuk megérkezett, gyűlölködve panaszolták el az esetet, s azzal vádolták meg, hogy tékozló és szolgáit éhen akarja veszíteni (böjtön tartotta őket csak úgy, mint önmagát); szavuk hiteléül a hitvesi ágyban fekvő poklost hozták föl. Lajos fegyvert ragadott és nagy haraggal, a gyilkolás szándékával rontott be a szobába... A lepedő alatt, amelyet fölrántott, hogy levágja a poklost, Krisztust látta meg vérben, megfeszítve. Bocsánatáért esdekelt, amire Jézus elenyészett. Átkarolta asszonya térdét, s mindenben szabad kezet adott neki. Erzsébet időszakában a marsi indulat helyét már az adakozó jóság foglalja el.

1227-ben elveszítette a férjét, aki a Szentföldre igyekezett; útközben érte a halál. Erzsébet 1228-ban lemondott a földi javakról. Megpróbáltatások és megszégyenítések követték cselekedetét, mivel urának rokonai túlzónak tartották elhatározását. Marburgba költözött, kórházat létesített ott, majd hamarosan meghalt. Halála előtt imádkozása közben madár látogatta meg, a madár éneket ,,mondott", s Erzsébet vele mondta azt. Négy napig volt fölravatalozva, ez alatt igen sok madár szállt a székesegyházra. Darócruhában temették el, az általa alapított Szent Ferenc kápolnában. Rövidesen csodák történtek a sírjánál; a pápa 1235 pünkösdjén(!) szentté avatta. 1236 májusában, amikor koporsóját fölemelték, Frigyes császár - korábbi kérője - szőrcsuhában, fején császári koronával segített a koporsóvitelben. „Nem koronázhattam meg császárnénak, most megkoronázom Isten országa királynéjának" - mondta Frigyes, miközben a halott fejére tette a koronát. Ereklyéi fölé emelt templom a német gótika remekműve. (Erzsébet életében olyan magas tornyú templom építtetésére vágyott, amelynek harangszavát Magyarországon is meghallják. Kereste a megfelelő helyet, de nem találta. Egy napon követ dobott a levegőbe: „ott fogom fölépíteni a templomot - mondta -, ahol ez a kő leesik." A kő mocsaras helyen ért földet, közel a Lahn vízéhez. A későbbi templom ott épült föl.) Erzsébet az emberszeretet példaképe. Szegények, elhagyottak, kórházak, emberbaráti intézmények választják védőszentül. Unokahúga, Szent Margit a Nyulak szigetén az ő oltára előtt tett fogadalmat. Erzsébet a bevándorolt németeket segítette beilleszkedésükbe, mivel kedvenc szentjük a magyar király lánya volt. Legmonumentálisabb hazai emlékműve a kassai templom, később székesegyház, amelynek alapkövét unokaöccse, V. István tette le, zárókövét pedig Mátyás király. Egyik oltárképén Erzsébet mise alatti elragadtatásában látja a Szűzanya és a szentek társaságában Jézust, aki helyesli mindennapos irgalmasságát. Radermacher Apollónia (1571-1626) megalapítja Szent Erzsébet betegápolói rendjét. Erzsébet napját a régi magyar egyház piros betűs ünnepként ülte meg. Erzsébet az egyik legkedveltebb női keresztnév hazánkban. A mezőkövesdi halotti tor egyik ősi hagyománya a „mennyei lakoma" néven emlegetett koldusetetés. Tizenkét koldust hívnak meg ez alkalomra. A vezető koldusaszszony megáldja a gyászoló családot, majd mind a tizenketten asztalhoz ülnek, a borral teli Jancsi-korsó is az asztalon van. Az étkezés végén a vezető koldusasszony Erzsébet csodatételeiről és alamizsnáiról beszél; utána a Jancsi-korsóból mindenki áldomásbort iszik. Mindig újratöltik, a szomszédba is átviszik, ha ott szegények, öregek vagy betegek laknak. E szokást Erzsébet egyik ispotálybeli látomása magyarázza. Alamizsnaosztás közben látta, hogy megnyílnak az Egek, és fönt a Mennynek Országában elhalt hozzátartozói terített asztal mellett ülnek:

„Mit szegénynek nyújt kezed, Azt az égen fölleled."

Bizonyára ezzel magyarázható a halottak napi koldusetetés is. Erzsébet az öldöklés időszakának végén, a sötét napok kapujában a Fény-Krisztus születésére készülő embernek, aki követi példáját, böjtöl, hogy teste ilyenkor fölöslegesen föl-föl lobbanó tüze hamvadjon, s alamizsnát oszt a „meztelennek" pünkösd jézusi ajándékát hozza, a lélek tüze tisztító erejét.

Forrás: Molnár V. József - Kalendárium

A legfontosabb és legfényesebb haditett, igazi Hadik-os huszárcsíny, hogy Brüsszel pénzügyi zsarolási kísérleteit zátonyra futtattuk, a gazdaság ismét nő, és még nőni is fog.

Persze azt a pár eurót,…

Félidőben 0-1 a Montenegró javára.

Nagyon bízom benne, hogy a második félidőre összekapjuk magunkat. Az első 20 percben jó volt a labdabírtoklásunk, terheltük az ellenfél védelmét. Aztán leültünk picit…

️ alig befolyásolja a mai eredmény a teljes selejtezősorozat teljesítményét - azért jó volna megőrizni a csoportelsőséget - és az is tény, hogy konstansan hiányzik az ideális kezdő harmada, de arra…

TELTHÁZ️ “Szöllősi Györgynek lett igaza: nagyobb stadiont kellett volna tervezni, és építeni.” ️❤️ Fantasztikus a hangulat️ Hajrá, Magyarország

Csodálatos estém volt tegnap Szatmárnémetiben. Köszönet érte Csókási-Budaházi Emesének és Attilának! Nagyon sokan eljöttek, amire nem is számítottam, és nagy érdeklődéssel hallgatták az előadást. Az…

Ünnepi hálaadó istentisztelet Egerben

Az őszi mezőgazdasági munkálatok végeztével gondoljon mindenki hálás szívvel a magyar gazdákra és az agráriumban dolgozókra, akik szorgalmának köszönhetően friss…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média